Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | Şubat hediyesi
03 Şubat 2014 - 11:02 | Cazın en güçlü seslerinden Dionne Warwick, 18 Şubat'ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda sahne alacak.
Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Caz Şubatı başlıklı caz şenliğiyle Şubat ayını renklendirecek

Bir vakittir neler olup bittiğinden, kimlerin gelip gittiğinden pek haberdar olmadığımız Cemal Reşit Rey Konser Salonu, birden gündemin ortasına bomba gibi düştü. Şubat başından itibaren, CRR Caz Şubatı başlığıyla bir küçük caz şenliği düzenliyorlardı. Şenlik 1 Şubat’ta Buika ile başlayıp 18’inde Dionne Warwick ile bitiyor.

 

Gerçi Buika’yı kaçırdık ama, geri kalanını her ihtimale karşı şuracıkta duyuralım:

 

Pazartesi akşamı alto saksçı Kenny Garrett, bir tanesi hariç tümü kendi bestelerinden oluşan yeni albümü “Pushing the World Away“ ile CRR’nin konuğu olacak. Üstat, 56. Grammy Ödüllleri’nde “ En İyi Enstrümantal  Caz Albümü” dalında 5. kez aday gösterilmişti. Sevenleri zaten kaçırmaz.

 

Andrea Motis ve Joan Chamorro’yu ise İstanbul’da ilk kez Salı akşamı izleyeceğiz. Katalan cazının temsilcisi, Norah Jones’un mirasçısı olduğu söylenen Andera Motis’in ilk albümünü Joan Chamorro caz dünyasına sunmuştu. Müsaadenizle sırayı bozarak, 7 Şubat Cuma akşamının Norveç’in yenilikçi topluluğu Jaga Jazzist  ile ondan tam bir hafta sonraki Elif Çağlar’lı Sevgililer Günü Konseri’ne dikkatinizi çekip, CRR Şubatı’nın Motis dışındaki iki usta şarkıcısına dönelim.

 

Cazcı bir babanın Rus asıllı İsveçli şarkıcı kızı Viktoria Tolstoy, 10 Şubat Pazartesi akşamı karşımıza çıkıyor. Adının akla getirdiği gibi Lev Nikolayeviç Tolstoy’un torununun torununun torunu. Özellikle 2013 yapımı albümü “A Moment of Now”a dikkatinizi çekeriz. 18 Şubat Salı’nın yıldızı Dionne Warwick ise, “gülü tarife ne hacet” sınıfına giriyor. Ocak ayında, iki yıl önce ölen kuzeni Whitney Houston ile birlikte New Jersey Hall of Fame’e dahil edilen şarkıcı, 52 yıllık meslek hayatında 5 Grammy ödülü aldı.

 

5 Şubat Çarşamba’nın yaratıcı yıldızı Wadada Leo Smith’e gelince, virtüoz trompetçi benim için Caz Şubatı’nın en büyük sürprizi oldu. Özellikle dört CD’lik seti “Ten Freedom Summers”ın ardından büsbütün heyecana kapılmıştık. Benzerlerine artık ne yazık ki ender rastlanan usta, hayal kurmayı bırakmadığını söylüyor. Bunu bir müjde olarak kabul ediyoruz. 5 Şubat Çarşamba akşamı Golden Quartet’i ile sahnede.