Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | Tony, Jim ve Albert

Tony, Jim ve Albert

30 Eylül 2013 - 10:09
“Enough Said”, özellikle de iyi aktör James Gandolfini’yi sadece Tony Soprano’dan ibaret sayan, ya da onu düpedüz Tony Soprano sayanları şaşırtacak
Festival vurgunu yedim, ağzım kulaklarımda. Üç aya yakın evde yattıktan sonra, kendimi birden sokakta bulmak harika oluyor. Haddimi de aşıyorum tabii. Bugün on iki saat dışarıda sürteceğimi söyleyince kardeşim, “Akşam hiç inleme,” dedi. Eh o da olacak, o da, ne yapalım? Aksi, eşyanın tabiatına aykırı olurdu. Sonuçta, John Surman ve Mare Nostrum konserleri (çok yorgun ve hafif kayık olsam da) ile “Enough Said”, yanıma kâr kaldı.

“Enough Said / Başka Söze Gerek Yok”u, hakkıyla çekilmiş romantik komedileri, yönetmeni Nicole Holofcener’i ("Walking and Talking", "Lovely & Amazing") ve James Gandolfini’yi sevenlere tavsiye ederim. Yönetmen zaten filmini oyuncusuna adamış: “For Jim”. Ama “Enough Said”, özellikle de iyi aktör James Gandolfini’yi sadece Tony Soprano’dan ibaret sayan, ya da onu düpedüz Tony Soprano sayanları şaşırtacak. Filmi izleyince onu sahiden de karısından boşanmış, yeni bir maceraya çekinerek girmiş, aslında kilolarından hoşnut bir televizyon tarihi arşiv görevlisi sanabilirsiniz.

Gandolfini kimi filmlerde akılda kalıcı yan karakterler canlandırmıştı: “True Romance”de Virgil, “Angie”deki Vinnie, “The Mexican”ın cinselliği bir noktaya kadar öne çıkarılmayan ‘gay’ gangsteri Winston, "In the Loop"un generali, "Zero Dark Thirty"deki CİA yöneticisi... Nakış gibi işlenmiş yardımcı karakterler. Başroldense, böyle yan karakterleri tercih ederdi. Ama bu başrol bize iyi geldi.

İzninizle, bir de kendimden alıntı yapayım:

“Her zaman çok incelikli, titiz, doğal bir oyuncu olmuştur. Ama “The Sopranos”da unutulmaz iki bölüm vardır. Biri, “Whitecaps”de karısı Carmela’yı oynayan Edie Falco ile kavgaları. Falco, bu sahneyi nasıl böyle oynadığı sorulunca iki kelimeyle cevap vermişti: “Jim Gandolfini.” Bir de, komadaki Tony’nin, Kevin Finnerty adında bir optik satıcısı olduğunu hayal ettiği “Join the Club”. New Jersey aksanı yok, gangster cilası yok. Makul, sevimli, kendi halinde bir adam. Tony ve Kevin, sonuçta James Gandolfini...”

Ya da Albert... Ama “Enough Said” ona yeniden kavuşmamızı sağlıyor sanki. Soprano’ya değil, aslında Albert’e de değil, Jim’e...