Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Yavuz Hakan Tok | 'Butik' bir albüm: Kerem D. - "Sakin"

'Butik' bir albüm: Kerem D. - "Sakin"

31 Mart 2014 - 12:03
"Sakin", bu tür albümlerin doğası gereği de ticari pazarda dolaşıma girmekten, dakika başı bir yerde karşımıza çıkmaktan ziyade, kulaktan kulağa yayılarak sevilecek, dinlenilecek şarkılar barındırıyor.

Üniversitede radyo-televizyon yayıncılığı eğitimi alan ve 25 yıl boyunca yayıncılık sektöründe dirsek çürüten Kerem Demircioğlu, özellikle TRT Radyosunda yaptığı programlar nedeniyle radyo müdavimlerinin tanıdığı bir isimdi. Yıllardır radyo spikerliği ve program yapımcılığı ile beraber lise yıllarından bu yana süregelen müzik tutkusundan da vazgeçmeyen Demircioğlu’nun ilk albümü “Sakin”, geçtiğimiz günlerde Ossi Müzik etiketiyle yayımlandı.

 

 

Müzik kariyerinde kullandığı ismiyle Kerem D. albüm kartonetinde yer alan yazısında kendini ve müziğini anlatıyor: “Evet 46 yaşımda bir albüm çıkardım. Ne Bülent Ortaçgil gibi iyi sözler yazabildim ne de Mazhar Alanson gibi iyi besteler. Ama işte ben de kendimi işin içine katarak kişisel müziğimi yaptım…”

 

Bu cümleleri okumak, albümü dinlemeye başlamadan önce iyi bir referans olabilir. Zira yazıdaki Ortaçgil ve Alanson göndermeleri de, yaş vurgusu da boşuna değil. Sahiden de o hat üzerinden yürüyor Kerem D. Yani sıkça karşımıza çıkan türden yeni ve genç bir “popçu”yla değil, kırklı yaşlarını süren, yaşadıklarının izlerini “sakin” şarkılara döküp söyleyen bir müzisyenle tanışıyoruz bu kez. Zaten albümün adı da bu yüzden cuk oturuyor. Başından sonuna dek sakin, dingin, telaşsız ve de olgun, demli bir albüm bu.

 

Albümde sekiz şarkı var. Bunlardan biri ‘80’li yıllardan çıkıp gelmiş bir Coşkun Demir şarkısının yeniden yorumu. Bilen bilir; sözleri Özdemir Kaptan’a, bestesi Cenk Taşkan’a ait bu şarkı, popun bir döneminde yazılmış en iyi şarkılardan biridir. Daha önce hiç yeniden söylenmemiş bu şarkıyı bulup çıkarmak çok akıllıca olmuş. Kaldı ki şarkı albümün bütünü içerisinde de çok uyumlu duruyor. Elbette Kerem D.’den bir Coşkun Demir performansı beklememek kaydıyla.

 

 

Albümdeki diğer şarkıların tamamının söz ve müzikleri Kerem D. Tarafından yazılmış. Yanı sıra Kerem D. tüm şarkıların düzenlemelerine de İlter Kalkancı ile birlikte imza atmış ve hatta gitarları ve ritim sazları da kendisi çalmış. Ayrıca bir şarkıda Deniz Arcak, bir başka şarkıda da Murat Evgin konuk şarkıcılar olarak Kerem D. ile düet yapıyorlar. Yani son zamanlarda müzik piyasasında sıkça görmeye başladığımız türden, küçük bir ekiple, daha ziyade maddi değil manevi yatırım yapılmış, bir nevi imece usulü kotarılmış, “butik” bir albüm bu. Ve bu tür albümlerin doğası gereği de ticari pazarda dolaşıma girmekten, dakika başı bir yerde karşımıza çıkmaktan ziyade, kulaktan kulağa yayılarak sevilecek, dinlenilecek şarkılar barındırıyor. Evet, sakinliğiyle ve ritme değil, melodiye, söze olan eğilimiyle çok yakınlarından geçse de, bir Ortaçgil, bir Alanson şarkıları değil bunlar. Özellikle şarkı sözlerinin ekseni genellikle aşk hikâyeleri etrafında dolanıyor ve o ustaların birer hayat felsefesi taşıyan şarkı sözlerine teğet geçmiyor ama müzikal nitelik açısından o izleri sürdüğü açıkça görülüyor. Hatta belki Vedat Sakman çizgisine daha yakın olduğu da söylenebilir. Özellikle “Ayrılık Şarkısı”, “Olmadı Baştan” ve “Anlıyorum” bu türden, dikkat çeken şarkılar.

 

Emre Berkün tarafından çekilmiş fotoğraflarla süslü kartonetin tasarımını Onur Ulutaş yapmış. Albümün kayıt aşamasını ve Kerem D.’nin müzik dışı ilgi alanlarını da gözler önüne seren fotoğraflar, meraklıları için kartoneti eğlenceli bir hale getiriyor.

 

Bu zamanların pop müziği anlayışı içerisinde farklı bir yerde duran bu albümü dinlemenizi öneririm. Özellikle biraz “sakin”liğe ihtiyacımızın had safhada olduğu şu günlerde…