Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Yavuz Hakan Tok | Çizgisini bozmuyor: Seher Dilovan - "Seher Vakti"

Çizgisini bozmuyor: Seher Dilovan - "Seher Vakti"

23 Temmuz 2014 - 11:07
Hem popüler ve ticari, hem otantik de türküler vardı Dilovan'ın albümlerinde. Zaman zamansa protest, siyasi bir duruşu olan türküler/şarkılar söylemekten de çekinmedi
‘90’larda pop müzik “pop corn” misali patır patır patmakta iken, bu patlama başka müzik türlerine yansımış ve sektör açısından çok bereketli geçen o yıllardan herkes bir şekilde nasibini almıştı. Halk müziğinin yeni kuşak isimlerinden biri olacak Seher Dilovan’la da o dönemde tanıştık. İlk albümü piyasaya çıktığında takvimler 1992 yılını gösteriyordu.
 
Başından bu yana istikrarını hiç bozmadı Dilovan. Hem popüler ve ticari, hem otantik de türküler vardı onun albümlerinde. Zaman zamansa protest, siyasi bir duruşu olan türküler/şarkılar söylemekten de çekinmedi. Müzik çizgisindeki bu istikrarla olduğu kadar, onunla aşağı yukarı aynı kuşaktan olan Songül Karlı, Nur Ertürk, Hilal Özdemir gibi isimlerin aksine, işin medyatik popülerlik kısmına da hiç dâhil olmayarak, kendini farklı bir yerde konumlandırmayı bildi. Seher Dilovan’ın “Seher Vakti” adı verilmiş yeni albümü, geçtiğimiz günlerde DMC etiketiyle piyasaya çıktı.
 
 
Dokuz şarkı var bu albümde. Bunlardan üçü anonim türkü, diğerleri ise türkü formunda besteler. Kürtçe bir türkü olan “Berbenî”, bir Pir Sultan Abdal deyişi olan “Dostun Bahçasına Bir Hoyrat Girmiş” ve Bayburt yöresinden alınmış “Giydim Çarıklarımı” albümdeki anonim türküler. Yıllar önce Ruhi Su’nun, 2000’lerin başında ise Emre Saltık’ın seslendirdiği “Giydim Çarıklarımı” albümdeki en etkileyici türkülerden biri. “Berbenî” İbrahim Tatlısesvari, yüksek tempolu bir “disko-halay” havasında düzenlenmiş. Otantik türküleri sevenler ise “Dostun Bahçasına Bir Hoyrat Girmiş”i çok sevebilirler ki bence Dilovan’ın yorumcu olarak kendini en iyi gösterdiği tür de bu tarz türküler.
 
Albümün açılışında sözleri ve müzikleri Özgür Ata tarafından yazılmış iki beste var: “Ayrılık Kokulu Yârim” ve “Bayramın Olsun”. “Bayramın Olsun”un melodisi bir parça “Şu Dağlarda Kar Olsaydım”ı anımsatır gibi. “Ayrılık Kokulu Yârim” ise türkü formunda besteleri sevenleri memnun edecek, ticari şansı yüksek bir şarkı.
 
Sözleri Âdem İmdat Kesici tarafından yazılan ve Selçuk Balcı tarafından bestelenen “Dağların Karı Yetmez”i Seher Dilovan, Selçuk Balcı ile birlikte seslendiriyor. Albümlerinde bugüne dek pek fazla Karadeniz türküsü seslendirmemiş Dilovan’ın, bu aralar pek moda olan yeni nesil Karadeniz müziğinin bir örneği sayılabilecek bu şarkıda Selçuk Balcı’yla hiç de fena olmayan bir uyum yakaladığı söylenebilir. Albümden ilk klip de bu şarkıya çekildi zaten. Ne ki bence albümün en parlak şarkısı değil.
 
Albümdeki protest şarkılardan biri söz ve müziği Ahmet Doğan’a ait olan “Fit Dediler”. Şarkıda geçen “Emeği sermaye ettim, gelen soydu, giden soydu, üstüne terimi ektim, alan doydu, çalan doydu,” cümleleri bile tek başına, tercihini iktidardan yana yapmış “sanatçıları” tartıştığımız bugünlerde, sanatın ve sanatçının aslında ne yapması, ne söylemesi gerektiğine dair bir cevap olarak dinlenilebilir. Albüme adını veren “Bir Seher Vakti” ise Filistin’den Rojava’ya, siyasi çatışmalar, toprak kavgaları uğruna öldürülen çocuklara yakılmış bir ağıt. Tam da bugünlere dair bir şarkı yani… Söz ve müziği Şerif Kayran’a ait bu şarkı, senfonik düzenlemesi ile de albümün bütününden farklı bir yerde duruyor. Yine bir Şerif Kayran şarkısı olan “Ma Ne Olmiş?” ise hareketli, neşeli ve eğlenceli bir Diyarbakır havası.
 
Albümün müzik yönetmenliğini Kenan İlgen yapmış. Kartonet fotoğrafları Emre Kara tarafından çekilmiş, tasarım ise Özgür Arcan imzası taşıyor. Kapak ve kartonet görsel bakımdan çok sıradan ama albüm içeriği, türün sevenlerini ziyadesiyle memnun edecek gibi görünüyor.