Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Yavuz Hakan Tok | Dar alandan ses veriyor - Evren Uysal - "Güzel Şeyler Söyle"

Dar alandan ses veriyor - Evren Uysal - "Güzel Şeyler Söyle"

26 Şubat 2018 - 10:02
Şarkı söylüyor, şarkı yazıyor, müzik prodüktörlüğü yapıyor, resim yapıyor, seslendirme ve sunuculuk geçmişi var, gazetecilik mezunu.

Yeteneklerini farklı disiplinlerle gösterebilmiş bir müzisyen Evren Uysal. Yakın zamana kadar onu Foma’nın solisti olarak biliyorduk. Mayıs 2016’da ilk solo teklisi “Kötü Karakter”i yayımladı. Ardından “4 İnsan 1 Hayvan Etmiyor” ve Billur Yapıcı ile birlikte seslendirdiği “Mona Lisa” teklileri geldi. Geçtiğimiz günlerde ise Evren Uysal’ın ilk solo albümü “Güzel Şeyler Söyle”, Pasaj Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü.

 

Türkiye’de “rock” müzik bir süredir bir buhran geçiriyor. Evet, tam tabiri bu. Memlekette “rock”ın ana akım sahnesine çıkışının ihtişamı ile ana akımın suyuna karışıp bulanmasının pespayeliği arasında müzik takvimlerine göre çok kısa bir süre var. Bu tür müziği icra edip de hâlâ “temiz” kalmaya çalışanların hareket alanı çok dar artık. Evren Uysal işte o dar alandan ses veren bir müzisyen.

 
Tamamını kendi yazdığı 14 şarkı var Evren Uysal’ın bu ilk albümünde. (Diskografisine baktığınızda 2001 yılında bir albüm, 2003 yılında da bir mini albüm var ama onlar bir etiketle yayımlanmamış, bir nevi “demo” çalışmalar.) Uysal bu albümün prodüktörlüğünü de kendi yapmış, şarkıları yazmak, düzenlemek ve söylemekle kalmamış, albümün büyük kısmında gitarları da çalmış aynı zamanda.

 

Albümde daha önce tekli olarak yayımlanmış, yukarıda bahsi geçen üç şarkının yanı sıra iki de enstrümantal beste var. 

Başından sonuna iyi bir “rock” albümü bu. Foma’dan farklı olarak Uysal solo çalışmasında yer yer akustik, yer yer elektronik öğelere de yer vermiş. “Sound” bakımından nispeten “yumuşak” tınlayan şarkılar, iş şarkı sözlerine geldiğinde dinleyeni düşünmeye sevk etmek gibi bugünün müziğinde artık “sert” sayılabilecek bilecek bir tavır taşıyor. Ana tema albümün adında saklı: “Güzel Şeyler Söyle”. Ama bu güzel şeyler, yaşadığımız hayatın gerçekliğinden de kopuk olmasın. Sokaktaki savaşı da, yalaka lordları, sahte kontesleri de görmezden gelmeyelim.

Başta albüme çok etkileyici bir açılış yapan “Güzel Şeyler Söyle” olmak üzere, “Taş Gibi Soğuk” gibi, “Büyücü” gibi, “Boşver” gibi her biri kendi dilini kurmuş ve yer yer farklı, şaşırtıcı müzikal tonlarla bezenmiş şarkılarla dolu bir albüm bu. Evren Uysal’ın bestelerinde genel olarak bir akılda kalıcılık problemi var, eğer bunu bir problem olarak görenlerdenseniz. İlk dinleyişte kulağa çok “cathcy” gelen bir şarkı bulmakta zorlanabilirsiniz bu yüzden. Bir de bu tür müziğin yabancı emsalleriyle haşır neşirseniz, albümde solist sesinin bir parça fazla ön planda olmasına takılabilirsiniz. Ama albüm o kadar temiz ve net bir “sound” ile başlayıp bitiyor ki, bunu kusurdan saymak ayıp olur. Kaldı ki Evren Uysal’ın şarkıcılığının teklediği bir an bile yok albüm boyunca.

Daha önce yayımlanan teklilerle bu albümün birbirine bağlı tasarım ve görselliği de dikkatimi çeken incelikli bir detay oldu. Buna karşın tek bir açılır kapakla tasarlanmış albümün künyesini ve şarkı sözlerini okumak, hem seçilen renkler hem de epeyce küçük yazı karakterleri nedeniyle imkânsız hâle gelmiş. Bir LP baskısı yapılırsa şayet, bu bir sorun olmaktan çıkacaktır büyük ihtimalle.

Kendi tavrı ve üslubu olan, en ufak ticari hile, üç kağıt, takla içermeyen, çok emek verildiği her halinden belli, bu nedenle de müzikal niteliği yüksek bir albüm “Güzel Şeyler Söyle”. Yıl sonu dökümlerinde kendi kategorisinde yılın iyi albümlerinden biri olarak anılmasına garanti gözüyle bakılabilir.