Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Yavuz Hakan Tok | Dikkat çekici bir başlangıç: Melis Kar - "Kaçak"

Dikkat çekici bir başlangıç: Melis Kar - "Kaçak"

05 Ağustos 2014 - 10:08
“Kaçak” şarkısının klibinde hem dans edip hem şarkı söyleyen bir Melis Kar var. Türkiye’de bunu çok fazla yapabilen ya da yapıp da yakıştırabilen yok -ki bu ciddi bir avantaj

Henüz 24 yaşındaki Melis Kar, üniversite çağlarına kadar memleketi Antakya’da yaşamış, mimarlık eğitimi almak için geldiği İstanbul’da ise çocukluğundan beri ilgilendiği müzikle profesyonel anlamda uğraşmaya başlamış. Ladies & Gentleman topluluğunda şarkı söyler ve bir yandan da şan eğitimi alırken O Ses Türkiye yarışmasına katılmaya karar vermiş ve hayatının akışı da bu yarışmayla birlikte değişmiş. Performanslarıyla göz dolduran ve finale kadar gidememiş olsa da yapımcıların dikkatini çekmeyi başaran Melis Kar’ın ilk albümü “Kaçak”, geçtiğimiz günlerde Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle yayımlandı.

 

Emsallerinden farklı olarak bir tekli ile değil, on şarkı ve iki farklı versiyondan oluşan bir albümle karşımıza çıktı Melis Kar. Üstelik de Ender Çabuker ve Volga Tamöz gibi iki önemli ismin müzikal desteği ile.

 

Bir Gülşah Tütüncü şarkısı olan ve Volga Tamöz tarafından düzenlenen “Kaçak”, yine aynı ekibin elinden çıkmış “Sen Ayakta Uyu”, sözleri Osman Hekimoğlu’na, beste ve düzenlemesi Ender Çabuker’e “Bu Kalp Seni Seçti”, söz ve müziği Emrah Doğan’a, düzenlemesi Ender Çabuker’e ait “Sebepsiz Kaldım” ve bir Berksan-Volga Tamöz şarkısı olan “Yatacak Yerin Yok” albümdeki yerli şarkılar.

 

Diğer beş şarkı ise eski tabiriyle “aranjman”, yani yabancı şarkıların Türkçe adaptasyonları. İkisine aşinayız zaten: Aşkın Nur Yengi’nin sesinden tanınmış ve sözleri Sezen Aksu tarafından yazılmış “Ayrılmam” ve Ülkü Aker’in yazdığı Türkçe sözlerle Seyyal Taner tarafından seslendirilmiş “Hadi Canım Sen de”. Albümdeki yeni aranjmanlar ise Dilek Kavraal özcan’ın sözleriyle “Acıyor”, Osman Hekimoğlu’nun sözleriyle Sevmek Yetmiyor” ve Zeynep Talu’nun sözleriyle “Sadece Bir Gece”.

 

Albümün tamamı batı formunda güncel pop müziği çizgisinde… Yabancı müzik dinleyen ve bir parça şarkı söyleyebilen neredeyse tüm yaşıtları gibi Melis Kar da Christina Aguilera-Beyonce-Rihanna hattının şarkı söyleme tekniğinin etkisi altında. Neyse ki yarışma performanslarında (özellikle de “Sil Baştan”da) bir parça özenti duran bu hâl albümde minimuma indirgenmiş, doğru tonlar ve doğru vurgular (yer yer aksasa da) bulunmuş.

 

Albümün açılış şarkısı olan “Acıyor”da Melis Kar, Nilüfer’in ‘70’li yıllarını anımsatıyor. Çıkış şarkısı “Kaçak”, akılda kalıcı nakaratı ve Volga Tamöz’ün eğlenceli düzenlemesiyle yabancı “hit”leri aratmıyor. “Sen Ayakta Uyu” da öyle. “Yatacak Yerin Yok” albümün Türk popuna en yakın şarkısı. “Sebepsiz Kaldım” da o çizgide seyrediyor. Bu şarkının nakarat kısmında Melis Kar’ın dolaştığı yüksek perdeyi yersiz bulduğumu da söylemeliyim.

 

Bana kalsa yeniden söylemek için seçeceğim ilk şarkı, bugüne dek zaten üç kez “cover” yapılmış olan “Ayrılmam” olmazdı. Buna karşın “Hadi Canım Sende”yi kim akıl ettiyse çok iyi etmiş, zira şarkı hem Melis Kar’a çok yakışmış, hem de Ender Çabuker’in düzenlemesiyle ‘90’lardan bugünlere şahane bir şekilde “update” edilmiş. Bu arada “Ayrılmam” ın Volga Tamöz tarafından yapılmış hareketli düzenlemesinin yanı sıra bir de Mert Ali İçelli imzalı yavaş versiyonu var albümde.

“Bu Kalp Seni Seçti” ise bestecisi Ender Çabuker’in yanı sıra bir de Yunan müzisyen Kostas Kalimeris tarafından düzenlenerek albüme iki versiyonla girmiş diğer şarkı. Türk popunun dünya popuyla aşık atabilmesinin imkânsız olmadığını gösteren bir örnek ararsanız, bu şarkıya kulak kabartmanızı önerebilirim. Bir Yunan şarkısından Türkçe’ye adapte edilen “Sevmek Yetmiyor”, albümün bütünü içerisinde daha orta halli duruyor. Kapanışta yer alan “Sevmek Yetmiyor”, Zeynep Talu’nun ‘90’larda Ayşen için yaptığı albümlerden kaçıp gelmiş gibi duruyor. Ne ki Melis Kar’ın bu şarkıda sesini (Ayşen misali) İngilizce bir şarkı söyler gibi kullanmasını sevdiğimi söyleyemem.

 

 

“Kaçak” şarkısının klibinde hem dans edip hem şarkı söyleyen bir Melis Kar var. Türkiye’de bunu çok fazla yapabilen ya da yapıp da yakıştırabilen yok -ki bu ciddi bir avantaj. Albümün görsel çalışması da Kar’ın gençliğini ve enerjikliğini vurgulamayı amaçlamış gibi. Fotoğraflar Boğaç Dalkıran tarafından çekilmiş, kartonet tasarımı ise LÖ Designers tarafından yapılmış.

 

İddialı ve dikkat çekici bir başlangıç yapıyor Melis Kar ilk albümüyle. Arkasını nasıl getireceğini ise hep birlikte göreceğiz.