Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Yavuz Hakan Tok | Emir Ersoy & Projecto Cubano

Emir Ersoy & Projecto Cubano

01 Ekim 2012 - 07:10
Kalipso kralı Metin Ersoy’un oğlu olan Emir Ersoy, grupta piyano çalmasının yanı sıra hem albümün prodüktörlüğünü yapmış2010 yılında Türkiye’de yapılmış ilk salsa albümünü yayınlayan Emir Ersoy ve Projecto Cubano topluluğu, yeni albümü “Karnaval”la Türkçe Latin müziğinde yol açmaya devam ediyor.

Bir önceki albümde popüler 10 şarkıcının solistliğinde bildik Türkçe pop şarkılarını Latin tarzında yorumlayan grubun bu yeni albümünde de hem bildik şarkılar, hem de yeni şarkılar var. Kenan Doğulu, Yaşar, Deniz Seki, Işın Karaca albümün popüler isimleri. Oyuncu olarak tanıdığımız Ayça Varlıer ve Özgü Namal ise bu albümde şarkıcı olarak çıkıyorlar karşımıza. Grubun solistleri Banu Kunt ve Aleixi Conteras’ın yanı sıra Duygu T. Tarhan ve Berna Anter de albümdeki şarkılara sesini veren diğer isimler.
Türkiye’de özellikle gece kulüplerinde büyük orkestraların çaldığı ’60 ve ’70’li yıllarda gözde bir müzik türü olan, son yıllarda ise daha ziyade salsa dersi modasıyla meraklısı giderek artan Latin müziğini Türkçe pop müziğe adapte ederken dünya standartlarını yakalamayı başaran bir topluluk olarak Emir Ersoy ve Projecto Cubano’nun bu albümü dinleyenlere Latin ezgilerinin eksilmeyen enerji ve coşkusunu vaat ediyor. Üstelik bunu Şebnem Ferah’tan “Sil Baştan” gibi, Yeni Türkü’den “Maskeli Balo” gibi, Pinhani’den “Hele Bi’ Gel” gibi beklenmedik şarkılarla başarıyor.

Türkiye’nin ilk ve tek kalipso kralı Metin Ersoy’un oğlu olan Emir Ersoy, grupta piyano çalmasının yanı sıra hem albümün prodüktörlüğünü yapmış, hem de bütün şarkıların düzenlemelerine imza atmış. Babasından dolayı çocukluğundan beri Latin müziğiyle haşır neşir olan Emir Ersoy’un bu müzik türünde yakaladığı dikkat çekici başarı boşuna değil.
Bir Yalın şarkısı olan “Cumhuriyet”e getirdiği yorumla solist olarak Banu Kunt, albümün bütünü içerisinde ön plana çıkarken, o çok can yakıcı “Sil Baştan”ın orijinal haline göre hayli ‘yumuşak’, ama bir o kadar da etkileyici yeni düzenlemesi kulağı çabuk yakalıyor.

Başından sonuna sıkılmadan dinlenilebilecek, dans ederek eşlik edilebilecek, türün meraklılarını gayet memnun edecek bir albüm. Tekdüze poptan sıkılanlara özellikle tavsiye olunur.