Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Yavuz Hakan Tok | Gerçek "90"lar ikonu: Oya Bora

Gerçek "90"lar ikonu: Oya Bora

24 Haziran 2013 - 12:06
Oya Bora, geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir mini albümle 16 yıl sonra geri döndü. Ossi Müzik etiketiyle yayımlanan ve “Bana Bir Masal Anlat Baba” adını taşıyan dört şarkılık bu mini albümün tüm geliri ZEREV’e bağışlanacak‘90’lar Yonca Evcimik’tir, Aşkın Nur Yengi’dir, Tarkan’dır, Sertab’dır, Burak Kut’tur, Jale’dir, Yıldız Tilbe’dir… Say say bitmez. Hepsini saymaya kalksak arada mutlaka unuttuklarımız olur. Ama bir ikili var ki onları asla saymadan geçemeyiz. Oya Bora’dır onlar. Arada dilimiz dolaşıp Ora Boya dediğimiz de çok olmuştur. Rengârenk kıyafetleri, senkronize dansları, sempatik tavırları ve şahane şarkılarıyla Oya Bora gerçek bir ‘90’lar ikonudur.

Oya’nın sesi çok aşinadır; çünkü televizyonda yayınlanan ne kadar çizgi film varsa, hepsinde bir karakteri o seslendirmiş, bir kuşağın çocukluğuna sesiyle imza atmıştır. Bora deseniz çok zeki, kıvrak, esprili ve eğlenceli şarkıları ve müzikal anlayışıyla pop müziğin üzerine neşe tozları serpmiş, yenilik ve tazelik getirmiştir. Ve ikisinin özel hayatlarında da devam eden beraberlikleri müziklerine kusursuz bir uyum olarak yansımış, bu durum seslerinden danslarına, fotoğraflarından şarkılarına dek her bakımdan özgün ve benzersiz bir ikili yaratmıştır.

Oya ve Bora 1997’de yayımlanan “Aşk, İhanet Vs.” albümünden sonra popüler müzik piyasasının görünen sularından çekilip, dizi ve film müziği alanında çalışmalarına devam ettiler. Kendileri neredeyse görünmez kıldılar ama birer müzisyen olarak arka planda üretmeye, çalışmaya devam ettiler. Ve böylece 16 yıl geçti.

Ve 16 yıl sonra Oya Bora, geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir mini albümle geri döndü.

Aslına bakarsanız ne Oya’nın ne de Bora’nın popüler müziğin vahşi sularında tekrar kulaç atmak gibi bir niyetleri var. Bildiğim kadarıyla böyle bu. Ancak onları geri döndüren, bu albümün özel bir amaca hizmet ediyor olması.

Ossi Müzik etiketiyle yayımlanan ve “Bana Bir Masal Anlat Baba” adını taşıyan dört şarkılık bu mini albümün tüm geliri ZEREV’e bağışlanacak.

ZEREV nedir, onu da kısaca özetleyeyim. ZEREV, yani Zihinsel Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Vakfı, Türkiye’de eğitilebilir zihinsel engelli çocuk, genç ve yetişkinlere eğitim ve rehabilitasyon imkanı sunmayı amaçlayan bir vakıf. Bunun için Akademi Z adı verilmiş bir rehabilitasyon ve eğitim merkezi kurulacak ve söz konusu zihinsel engellilere burada sinema, tiyatro, montaj, dublaj, resim, müzik, dans, spor gibi dallarda profesyonel ve gönüllü eğitmenler tarafından eğitim verilecek. Böylece hep bir kenara ittiğimiz, görmezden geldiğimiz, bilerek ya da bilmeyerek engellerini çoğalttığımız, evlerinden çıkamayan, hayata karışamayan nice zihinsel engelli, bağımsız yaşama, meslek sahibi olma, toplum içerinde tek başına ayakta durma şansını yakalayacak.

Diyeceksiniz ki bir albüm bu projeye ne kadar katkı sağlayabilir?.. Evet, albüm satışlarının yerlerde süründüğü bu dönemde belki bu albümün maddi getirisi çok yüksek olmayabilir ama yarattığı farkındalık, uzun vadede maddi kazançtan daha önemli bir getiri sağlayacaktır. Çünkü her şey farkında olmakla başlar. Bu anlamda Oya Bora gibi bir ikilinin bu misyonu üstlenerek yıllar sonra adlarını taşıyan bir albüme imza atması bile tek başına bu albümü önemli ve özel kılıyor.Albümde bir döneme damgasını vurmuş "Süper Baba" ve "Baba Evi" dizilerinin tema şarkıları “Bana Bir Masal Anlat Baba” ve “Sevdayla Hesaplaşılmaz”ın yanı sıra iki de bildik Oya Bora şarkısının (“Saraylı” ve “Ara Beni”) yeni versiyonları var. Hem o günleri yâd etmek, hem de Oya Bora ile özlem gidermek için.