Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Yavuz Hakan Tok | Gülbahar Kültür - Made in Turkey

Gülbahar Kültür - Made in Turkey

15 Ekim 2012 - 07:10
İki diskten oluşan albümde Türkçe müziğin farklı renkleri Kültür’ün usta işçiliğiyle bir araya getirilmiş
1979’dan bu yana Almanya’da yaşayan yazar, radyo programcısı ve ‘dj’ Gülbahar Kültür, dünyanın farklı köşelerinden derlediği farklı türlerde müzikleri bir araya getirerek hazırladığı albümlerle Avrupa’da hatırı sayılır bir isim yapmış durumda. “Made In Turkey” ve “Turkish Pop Hits” serileriyle Türk popüler müziğinin tanınmasında ve Avrupa’daki radyoların ve kulüplerin çalma listelerine girmesinde de tek başına büyük pay sahibi. Müzik yazarı Naim Dilmener’in onu soyadına yaptığı göndermeyle bir ‘kültür elçisi’ olarak tanımlaması boşuna değil. Gazeteci Fatih Vural ise Kültür’ü ‘müziğin Don Kişot’u’ olarak adlandırıyor.

Gülbahar Kültür’ün “The World Of Turkish Grooves” alt başlığıyla derlediği “Made In Turkey” serisinin altıncı albümü geçtiğimiz günlerde Lola’s World etiketiyle Avrupa’yla eş zamanlı olarak Türkiye’de de piyasaya çıktı. İki diskten oluşan albümde Türkçe müziğin farklı renkleri Kültür’ün usta işçiliğiyle bir araya getirilmiş.

Albümde Jülide Özçelik, Güvenç Dağüstün, Sevtap Ünal gibi son dönemde dikkat çekici işlere imza atan müzisyenler de var, Neyse, Sattas, Deja-Vu ve Zakkum gibi farklı kategorilerde müzik yapan gruplar da. Türkçe ve Japonca halk türkülerini düzenleyen Japon müzisyen Sizzle Othaka, İtalyan alternatif müziğinden Terre Differenti ve Kürt müziğine farklı bir soluk getiren Dodan Özer, albümdeki çok renkliliğin sadece birkaç örneği.

Sinem Turan, Djanan Turan, ‘dj’ İpek İpekçioğlu gibi Türkiye kökenli olup da yurt dışında başarı kazanmış müzisyenlerin ne çare ki Türkiye’de hemen hiç bilinmeyen şarkılarıyla da bu albüm sayesinde tanışıyoruz. Seçki içerisinde beklenmedik bir şekilde karşımıza çıkan Müzeyyen Senar ve Orhan Gencebay ise albümde Türkçe müziğin eski ama eskimemiş kanadını temsil ediyor. Bu çok geniş ve çok renkli yelpazenin en göz alıcı yanı ise Gülbahar Kültür’ün şarkıları seçerken ve dizerken gösterdiği iğne oyası inceliği ve zevki hiç kuşkusuz.

35 şarkıdan oluşan albümde daha önce hiçbir albümde yayınlanmamış beş de yeni kayıt var.

Türkçe müzik dinlemeyi sevenlere başından sonuna dek bambaşka bir dinleme deneyimi sunan “Made In Turkey 6” bu aralar satın alınabilecek en iyi Türkçe albüm.