Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Yavuz Hakan Tok | Gülbahar Kültür'den yeni bir derleme - "Made In Turkey - 7"

Gülbahar Kültür'den yeni bir derleme - "Made In Turkey - 7"

30 Eylül 2013 - 01:09 | Gülbahar Kültür, Türk müzik piyasasından derlediği şarkılardan oluşan albümlerinin yedincisini yayınladı.
‘Yine neler seçmiş’i görmek, duymak adına, ben merakla bekliyorum Gülbahar Kültür imzalı derlemeleri. Bir “dj”den beklenen de bu merak duygusunu uyandırması, gustosunun takip edilir hale gelmesi değil midir zaten?Almanya’da yaşayan Gülbahar Kültür’ün dünya üzerindeki çeşitli müzik türlerinden yaptığı derleme albüm serileri, sadece Almanya’da değil, tüm Avrupa’da ilgi görüyor. Kültür’ün Türk müzik piyasasından derlediği şarkılardan oluşan “Made In Turkey” serisinin yedinci halkası geçtiğimiz günlerde Lola’s World etiketiyle yayımlandı.

Bu seri için en popülerinden en alternatifine çok geniş bir yelpazede, bu topraklardan yol alan her müzik eğilimine kulaklarını açık tutan Gülbahar Kültür, benim gibi müzik piyasasını profesyonel bir ilgiyle takip edenleri bile kıskandıracak bir ince işçilikle sadece göz önünde olanların arasından en iyilerini çekip çıkarmakla kalmıyor, bir sebepten kıyıda köşede kalmışları ya da henüz adını duyuramamışları da bulup gözümüzün önüne koyuveriyor. Sırf bu yüzden bile; yani ‘yine neler seçmiş’i görmek, duymak adına, ben merakla bekliyorum Gülbahar Kültür imzalı derlemeleri. Bir “dj”den beklenen de bu merak duygusunu uyandırması, gustosunun takip edilir hale gelmesi değil midir zaten?

“Tuz” ve “Biber” diye adlandırılmış iki diskten oluşan “Made In Turkey 7” albümünde toplam 35 şarkı var. Gülbahar Kültür bu defa ağırlıklı olarak Türkçe müziğin alternatif sularında kulaç atmış. Karsu Dönmez, Asena Akan, Jülide Özçelik, Elif Çağlar, Şirin Soysal gibi yeni nesil caz müzisyenleri de var; Seher Ahmetzade, Güntaş Özdemir gibi yeni nesil, Genç Osman, Pamela, Umut Kuzey gibi bir önceki kuşak “rock” müzisyenleri de. Daha önceki seçkilerinde olduğu gibi bu seçkisinde de Adil Arslan, Rojda Şahin ve J-DA gibi yurt dışında yaşayan Türkiye kökenli müzisyenleri de ihmal etmemiş Gülbahar Kültür.

Uzun süredir yeni albümünü beklediğimiz Sevtap Ünal’ın sıfır kilometre şarkısı “O Benim”, 1999 yılında hayata gözlerini yuman Yusuf Dağüstün’ün geride kalan tek 33’lük plağından ilk kez CD ortamına aktarılan “Dostum Dostum”, “Arabaya Taş Koydum” türküsünün Ali Cem Çehreli ve Gülbahar Kültür prodüktörlüğünde hazırlanan ve Ebru Özpirinççi tarafından seslendirilen düzenlemesi albümdeki sayısız sürpriz arasında ilk bakışta dikkat çekenler. Zaten 35 şarkının 5’i daha önce yayımlanmamış kayıtlar. Henüz bir albüm yayımlamadığı halde adından çok söz ettiren Mutrib’in “Meçhul” adlı şarkısı bunlardan biri.

Her birinin detayı bu yazıya sığmayacak kadar çok sayıda şarkıyı bir araya getiren bu şahane seçki, müziğin farklı mecralarında değişik lezzetler tatmak, yeni şeyler keşfetmek isteyenler için eşi bulunmaz bir kaynak kitap gibi. Bu seçkideki her bir şarkıdan yola çıkarak belki de adını daha önce hiç duymadığınız bir dolu müzisyenin hayatı ve ürettikleriyle tanış olabilirsiniz ki bu bile tek başına heyecan verici bir macera olur.

Tabii maharet sadece bu şarkıları bulup çıkarmak, sonra yasal prosedürleri tamamlayıp bir seçkide bir araya getirmek değil (ki o da hiç kolay değildir, bilen bilir), onları doğru bir kurguyla sıralamak da bu işin en incelikli kısmı. İşte bu noktada da kendinizi Gülbahar Kültür’ün ustalığına gönül rahatlığıyla teslim edebilir, başından sonuna su gibi akan bu iki albümü hiç yorulmadan, sıkılmadan dinleyebilirsiniz. Gülbahar Kültür kelimenin tam anlamıyla bir ‘müzik sarrafı’. Bu seçki bunu bir kez daha gösteriyor.