Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Yavuz Hakan Tok | Hazal - "Aşktan Bıçak"
09 Haziran 2014 - 12:06
Hazal doğru vurgularla ve temiz bir Türkçeyle de etkili şarkı söylenebileceğini, iyi bir şarkıcının kendi karakteristiğini sadece bu şekilde bile ortaya çıkarabileceğini gösteriyor bize
Hazal’in ilk albümü “Sevdalım”, 1995 yılında yayımlanmıştı. 1997 ve 2000 yıllarında da birer albümü çıktı piyasaya, sonra uzunca bir süre sesi duyulmadı. 2009 yılında piyasaya çıkan albümü ise çok fazla duyulmadı, o dönemin gürültüye giden albümlerinden biri oldu. Ve Hazal geçtiğimiz günlerde Fono Müzik etiketiyle yayımlanan yeni albümü “Aşktan Bıçak”la bir kez daha karşımıza çıktı.
 
Bu kadar uzun bir zamanda bu kadar az sayıda albüm yayımlayıp, ortalıkta bu kadar az görünüp yine de bu kadar derin iz bırakmış olmak her pop şarkıcısına nasip olan bir şey değil. Nitekim pop müzikle biraz ilgili hemen herkes Hazal’ın “Sevdalım”, “Elden Yar Olmaz”, “Osman Abim”, “Sürgün Aşkımız” şarkılarından birini olsun bilir. Öncelikle sesi ve şarkılık tavrıyla, sonrasında sesine yakışan, doğru şarkılarla hafızalara kazınmıştır çünkü. Ne şatafatlı bir görsellik, ne magazin malzemesi bir hayat tarzı ne de iddiası boyundan büyük bir duruş… Birinin olsun yanından geçmeden pop müzik yapmak çok zordur oysa. Hazal bunu başarmış ender isimlerden biridir.
 
 
Bu yeni albümünde de Hazal yine iddiasız. Öyle popüler mi popüler besteciler, meşhur mu meşhur aranjörlerle filan çalışmadan ve muhtemelen öyle büyük paralar da harcamadan eli yüzü düzgün, iyi bir pop albümü yapılabileceğini bir kez daha gösteriyor bize. On şarkının yer aldığı albümün sürprizi, Hazal’ın ilk albüm “hit”lerinden “Elden Yar Olmaz”ın yeni düzenlemesi. Albümün tamamının düzenlemelerini yapan Ali Cem Çehreli, söz ve müziği Kerime Abidik’e ait bu neredeyse yirmi yıllık şarkıyı, hiç deforme etmeden güncellemiş. Kerime Abidik’in bu albümde iki de yeni şarkısı var. Etkileyici bir aşk şarkısı olan “Gecemin Düşü” tam da ‘90’lı yıllar popunun iyi hatırladığımız şarkılarının arasından ses verir gibi. Latin ritimli, eğlenceli bir şarkı olan “Aşk Her Şeye Hâkim” de iyi hoş ama şarkının “A” bölümü bir zamanlar “Işıl Yücesoy’un söylediği “Bir Var Bir Yok” adlı şarkıya çok yakın seyrediyor; ona da takılmadan edemedim.
 
Albüme adını veren ve sözleri Günay Çoban tarafından yazılıp, bestesi Dost Bilen Kırım tarafından yapılan “Aşktan Bıçak” ve albümün açılışında yer alan Dost Bilen Kırım şarkısı “Kutup Yıldızım”, daha ilk dinleyişte dikkat çeken, “hit” adayı iki şarkı; başka bir ifadeyle albümün iki kozu. Sözleri Burçak Durak, bestesi Alper Çam imzası taşıyan “Güvercinler Uçabiliyor mu?” da kısa vadede değil belki ama zaman içerisinde değerini bulacak kıymetli bir şarkı. Bir başka Dost Bilen Kırım şarkısı olan “Kırık”ın da yıllardır sevdiğimiz Hazal şarkılarının arasına dâhil olmaması için hiçbir sebep yok.
 
Dost Bilen Kırım imzalı “Nerelerdeydin” ve “Sayende”, albümün hareketli pop-alaturka şarkıları. Bestesi Tasos Panagis tarafından yapılan, sözleri Dost Bilen Kırım tarafından yazılan “İzi Kalır” ise farklı melodik yapısıyla dikkat çekiyor. Bu arada bu albüm Dost Bilen Kırım ismini bir şarkı yazarı olarak hafızalara kazımak için yeterince sebep barındırıyor; bunu da vurgulamak lazım.
 
Şarkıcılık teknikleri konusunda çok sık yazmak zorunda kalıyorum; zira tuhaf telaffuz biçimleri ve vurgularla şarkı söylemek yersiz bir biçimde moda oldu son yıllarda. Gelin görün ki Hazal doğru vurgularla ve temiz bir Türkçeyle de etkili şarkı söylenebileceğini, iyi bir şarkıcının kendi karakteristiğini sadece bu şekilde bile ortaya çıkarabileceğini gösteriyor bize. Bu anlamda Hazal’dan ders alması gereken çok şarkıcı var.
 
Stüdyo Celal tarafından çekilmiş Hazal fotoğrafları ve Özlem Semiz’in grafik tasarımıyla hazırlanan siyah beyaz kartonet gayet zarif, zarif olmasına ama iç kapaklar ve kitapçıktaki romantik YouTube videolarını anımsatan resimlere, mikrofonlara filan gerek var mıydı, ona emin değilim.