Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Yavuz Hakan Tok | Kargo - "Gelecekle Randevum Var"

Kargo - "Gelecekle Randevum Var"

15 Nisan 2013 - 10:04
Sadece görsel manada değil, müzikal anlamda da farklı bir Kargo var karşımızda. ‘90’larda alternatif yaratırken, şimdilerde ana akıma ayak uydurmuş bir Kargo dinliyoruz bu yeni albümde1992 yılında kurulan Kargo, beş kişiden oluşan ilk kadrosuyla ‘90’lı yıllar Türkçe “rock” müziğinde hatırı sayılır işlere imza atmış, büyük bir kitleyi peşinden sürüklemeyi başarmıştı. 2000 yılında bir ara veren ve 2003 yılında grubun temel taşlarından Mehmet Şenol Şişli’nin ayrılmasından sonra bir eksikle yoluna devam eden Kargo, 2012 yılında yayımlanan “Kehribar” adlı tekli ile üç kişilik bir grup olarak karşımıza çıktı. Grubun yeni albümü “Gelecekle Randevum Var”, geçtiğimiz günlerde DMC etiketiyle yayımlandı.

Albümün kapak fotoğrafı ve
kartoneti oldukça vasat.
Öncelikle şunu söylemek lazım ki, bir grubun bu kadar eksildiğinde aynı ruhu sürdürmesi pek de mümkün olmuyor. Hal böyle olunca da aynı grup isminde ısrar edilmesinin anlamı kalmıyor. Nitekim Kargo için de aynı genelleme geçerli. Özellikle de grubun yüzü ve sesi olan, Kargo ismiyle tamamen özdeşleşen Koray Candemir’in eksikliği, ister istemez bu yeni grubun en büyük handikabına dönüşüyor. Belki yeni bir isimle yola devam etmek daha akılcı olabilirdi.

Nitekim sadece görsel manada değil, müzikal anlamda da farklı bir Kargo var karşımızda. Bir parça daha popa yaklaşmış, sırtını düetlere ve “cover”a yaslamış, ‘90’larda alternatif yaratırken, şimdilerde ana akıma ayak uydurmuş bir Kargo dinliyoruz bu yeni albümde. Albümün açılışına “Bana Yalan Söylediler”in konulması boşuna değil. Issız Adam filmiyle yıllar sonra yeniden popüler olduktan sonra (ve dahi ondan önce de) defalarca kez yeniden söylenmiş, artık suyu çıkarılmış bu şarkının elektro gitar takviyeli, hoplamalı zıplamalı ritimli, ama asla bir yenilik içermeyen bu ‘yeni’ versiyonundan medet umulmasını anlamak mümkün değil.

Bence albümün en iyi şarkısı, grubun Deniz Özbey Akyüz’le düet yaptığı “Beni Bırakma”. Zaten ilk klip de bu şarkıya çekildi. İmza attığı sayısız reklam müziğinden ve Rebel Moves grubundan tanıdığımız Ömer Ahunbay’ın Kargo’ya eşlik ettiği “Akvaryum”u da favorilerim arasında ikinci sıraya koyabilirim. Zuhal Olcay düeti “Bize Ait”, Bir Kargo şarkısından çok bir Zuhal Olcay şarkısı gibi tınlasa da, dikkate değer şarkılardan bir diğeri.

“Koku”lu, “kader”li, “kalbimde bir sızı”lı “Gelecekle Randevum Var” ve hem gökyüzünün hem de düşlerin ağladığı “Çocuktum”, günümüz Türkçe “rock”ın klişelerinden beslenen, sıra işi şarkılar. “Kehribar”, grubun 2000 yılı öncesi “sound”una daha yakın duruyor. “Yanıma Uzan” ise tam aksine, alışageldiğimiz Kargo müziğine en uzak duran şarkı. Özge Fışkın düeti “Kendine İyi Bak” ise orta karar, etki gücü zayıf bir pop-“rock” şarkısı.

Yeni vokalist Ozan Anlaş'ın vokal tarzı, Koray Candemir'den epeyce farklı.


Albümdeki şarkıların büyük çoğunluğu Selim Öztürk tarafından yazılmış. Bir şarkıda grubun yeni solisti Ozan Anlaş’ın, bir şarkıda ise Bağış Demirel ve Murat Kadir Yücel’in imzaları var. Düzenlemeler grup tarafından (bir şarkıda Ferhat Hasanoğlu ile birlikte) yapılmış, kayıtlar ise dört farklı stüdyoda gerçekleştirilmiş. Albüm için özenli ve temiz bir ses kaydı ve miksaj yapılmış. Yeni solist Ozan Anlaş’ın Koray Candemir’den çok farklı bir sesi ve stili olmasına karşın gruba adapte olmakta zorlanmadığı da hissediliyor. Benim gibi Candemir’in içine kapanık sesi ve şarkı söyleme stiline bayılmayanlar için bu değişikliğin iyi geldiği bile söylenebilir. Bilenler bilir, grubun Mirkelam ortaklığıyla yaptığı bir albüm de vardı ama oradaki doku uyuşmazlığı neresinden baksanız fark ediliyordu. Neyse ki bu defa öyle bir durum yok.

Gayet klişe bir Türkçe “rock” albüm kapak fotoğrafı ve tasarımı ile vasat altı kartonet bir yana, düet yapılan isimlerin sadece kitapçıkta yer alması ve albümü alanların ambalajı açmadan bunu görememesi bir eksiklik olarak göze batıyor. Bunu da söylemek lazım.