Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Yavuz Hakan Tok | Keşfedilecek şarkılar: Taha Gürbüz - "Manyak"

Keşfedilecek şarkılar: Taha Gürbüz - "Manyak"

13 Temmuz 2017 - 12:07
Taha Gürbüz solo albümünde söze, melodiye öncelik veren düzenlemelerle eğlenmeye, kafa sallamaya hatta eşlik etmeye değil, dinlemeye odaklı bir albüm yapmış
Hiç yaygara koparmadan, ortalığı velveleye vermeden genç şarkıcılara, şarkı yazarlarına destek veren bir isim var yıllardır: Rafet El Roman. Kendi albümlerinde genç şarkı yazarlarının şarkılarını kullanır, onlarla düet yapar, o gençlere kendi müzik firmasından albümler, tekliler çıkarır. Yusuf Güney, Ezo gibi bilinenler de var, adı daha az duyulanlar da. Mesela yakın zamanda böyle genç müzisyenlerin kayıtlarının bir araya getirildiği “Müzik Benim Dünyam” isimli bir albüm de yayımlandı El Roman Müzik etiketiyle.
 
Taha Gürbüz, Rafet El Roman’ın destek verdiği isimlerden biri. Taha Gürbüz’ün ilk solo albümü “Manyak”, geçtiğimiz günlerde El Roman Müzik tarafından piyasaya sürüldü.
 
Taha aslında müzik dünyasında deneyimi olan bir genç isim. “Solo albüm” vurgusunu o yüzden yaptım zira onu daha önce Jilet grubunun solisti olarak tanıyorduk ve o 2012 yılında bir albüm yayımlamışlardı. Bülent Ersoy’un “Maazallah” şarkısının “rock” versiyonunu ve o şarkının klibinde grup üyelerinin Ersoy’un taşlı mikrofonu kaçırmalarını hatırlayanlar vardır mutlaka.
 
Jilet albümünde de “cover”lar dışındaki bütün şarkıların söz ve müzikleri Taha Gürbüz’e aitti. Taha, solo albümündeki on şarkıya da söz yazarı ve besteci olarak imza atmış, hatta bu kadarla yetinmeyip düzenlemeleri de kendisi yapmış. Dolayısıyla büyük bütçeler harcanmadan, büyük iddiaların altına girmeden ama belirli bir çizgiyi de tutturma kaygısı güderek hazırlanan “butik” albümler kategorisinde anılabilir “Manyak”.
 
Jilet zaten çok sert “rock” yapan bir grup değildi, Taha Gürbüz solo albümünde “sound”u biraz daha yumuşatmış, söze, melodiye öncelik veren düzenlemelerle eğlenmeye, kafa sallamaya hatta eşlik etmeye değil, dinlemeye odaklı bir albüm yapmış. Albüme adını veren şarkıda olduğu gibi yer yer caza da göz kırpan düzenlemeler, “Aşk Nezlesi”nde olduğu gibi yer yer muzip, esprili şarkı sözleri, temiz, çapaksız bir vokalle, kendine münhasır bir müzikal seyri var albümün. En önemlisi de bu galiba. Yeni isimleri birbirlerinden ayırt etmek çok zor artık. Kendi kimliğini yansıtabilen işler daha değerli şimdilerde.
 
 
Albümden ilk klip, albüm henüz piyasaya çıkmadan “O Kadın” adlı şarkıya çekildi ve servis edildi. Şimdilerde albümün açılış şarkısı “Heyhat” dolaşımda. Taha Gürbüz’ün YouTube hesabından ise albümden bağımsız olarak yaptığı “cover” çalışmalarını izlemek/dinlemek mümkün.
 
Bunu zaman zaman yazıyorum, tekrar edeceğim: Bu şarkıları bildik bir isim, sözgelimi Teoman söyleseydi çoktan bağrımıza basmış, ezbere almıştık ama maalesef radyolar ve televizyon kanalları ve de yazılı basın gibi dinleyici de yeni isimlerin şarkılarına mesafeli yaklaşıyor. Oysa hakkında hep karamsar şeyler düşündüğümüz müziğin geleceği Taha Gürbüz ve benzeri genç müzisyenlerin elinde onların birçoğu hiç de küçümsenmeyecek nitelikte işler yapıyorlar sessiz sedasız. Bu yüzden biraz keşfe çıkmak, keşfettiklerimize sahip çıkmak şart. Taha Gürbüz’ün bu albümü böylesi bir keşif keyfi vaat ediyor ilgilisine. Habersiz kalmayın.