Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Yavuz Hakan Tok | Melodik rock: Gece - "İyi Niyetli Bir Gün"

Melodik rock: Gece - "İyi Niyetli Bir Gün"

18 Ağustos 2014 - 12:08
Her şeyden önemlisi, melodik şarkılar yazıyorlar ve “rock” müziği hiçbir zaman bağrına basmamış büyük dinleyici yüzdesini yakalamak için Türkiye şartlarında bu ciddi bir avantaj
Tıpkı Türk pop müziği gibi, Türk “rock” müziğini de dünyadaki örnekleriyle kıyaslayarak değerlendirmek çok doğru sonuçlara götürmüyor bizi. Zira Türkiye’de müziğin üretiminden pazarlanmasına dek her safhadaki parametreler dünya ile çok farklı ve böyle olduğu sürece de Türkiye’de yapılan müziği öncelikle kendi çeperi içerisinde görmek/duymak zorundayız. Buradan baktığımızda Türkçe “rock” müziğin ’90 sonrasında nasıl kadınlarda Şebnem Ferah, erkeklerde Teoman bir eşikse, gruplarda da iki ayrı kulvarda bir yanda Duman, bir yanda ise Mor ve Ötesi’nin varlığını yadsıyamayız. Her yeni çıkan şarkıcı/grubun bu eşikleri atlamaya çabaladığı da aşağı yukarı görülüyor zaten.
Mor ve Ötesi’nin izinden gidip, umut vaat eden Kül gibi, Sakin gibi ve dahi Kreş gibi gruplar oldu ama pek uzun ömürlü olamadılar. Bence bu kategoride değerlendirilebilecek bir başka grup olan Gece ise, 2008 yılında yayımlanan ilk albümü “İçinde Saklı”dan bu yana, yükselen bir ivmeyle yoluna devam ediyor.
 
Gayet başarılı bir Sezen Aksu “cover”ı olan “Gamsız” ve peşi sıra gelen “Gece” adlı ikinci albümle, özellikle de bu albümde yer alan “Ben Öldüm”le umut vaat etmenin ötesine geçen Gece, 2013’de Fifa U-20 Dünya Kupası’nın resmi Türkiye şarkısını hazırlamak için seçilen grup oldu ve bu maksatla yazılmış “Yıldızlar Buradan Yükseliyor (Rising With The Stars)” adlı şarkı, aynı yıl Türkçe ve İngilizce olarak dijital tekli formatında yayımlandı. Gece, 2014 baharını ise yeni albümü “İyi Niyetli Bir Gün” ile karşıladı.
 
Can Baydar, Eren Çilalioğlu, Gökçe Balaban ve Erdem Başer’den kurulu Gece’de, şarkıları genellikle grubun solisti de olan Can Baydar yazıyor. Bu albümde de altı şarkının söz ve müziği Can Baydar’a ait. Bir de “cover” var. Erkan Oğur’un Behçet Necatigil’in şiirinden bestelediği  ve 2012 yılında yayımlanan “Dönmez Yol” adlı albümünde seslendirdiği “Nilüfer” adlı şarkıyı, Gece yeniden seslendirmiş. Diğer şarkılarda ise grup elemanlarının ortak imzaları var. Albümde 11 şarkı ve açılış şarkısı “Sebebim Yok”a gönderme yapan “Döngü Kapanır” adlı enstrümantal bir kısa “track” var.
 
 
Elbette emsal gösterdiğim Mor ve Ötesi’nin derinlikli ve yer yer siyasi içerikli sözlerinin ağırlığı yok Gece’de. Ancak hem söz anlamında, hem de müzikal nitelik olarak hiç de fena olmayan bir çizgisi var grubun. Her şeyden önemlisi, melodik şarkılar yazıyorlar ve “rock” müziği hiçbir zaman bağrına basmamış büyük dinleyici yüzdesini yakalamak için Türkiye şartlarında bu ciddi bir avantaj. Üstelik bunu “ağlak” tabir ettiğimiz düzeye düşürmeden, düzenlemeleri alaturka ve arabeskin içine çekmeden yapabilmek de bir maharet. Bu albümde bir tek Emre Aydın şarkılarını anımsatan “İyileşmiyor”u bu genellemenin dışında tutabilirim belki. Gerisi, özelikle de albümün başında arka arkaya sıralanan “Sebebim Yok”, “Derbeder” ve “Biri Var” üçlüsü şahane.
 
Şarkıların bütününde, aslında bütün Gece müziğinde saklı umudun kendini en çok gösterdiği şarkılardan biri olan “Bomonti Sokakları”, ticari açıdan da şanslı görülmüş olmalı ki, “Derbeder”den sonra seçilen ikinci klip şarkısı oldu. Bana sorulsa albümün geleceği ile ilgili planlarda “Ay Ay Ay”ı da görmezden gelmezdim.
 
Pelin Kırca imzalı nefis illüstrasyonla süslü kartonet tasarımı ve yeknesaklığa düşmeden sürüp giden müzikal çizgisiyle Gece’nin bu albümü Türkçe “rock”ın semt pazarı gürültüsünden kendini sıyırmayı ve dikkat çekmeyi başarıyor.