Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Yavuz Hakan Tok | Mine Abla'nın piyanosu
08 Ekim 2012 - 07:10
Beğeni seçeneğiniz ne olursa olsun hepsinden eşdeğer haz duymanızı sağlayan dinleme deneyimi ise Mine Abla’nın marifetiBarış Manço ve “Adam olacak Çocuk” desem ne gelir aklınıza?.. Barış Ağabey’in unutulmaz “10 puan, 10 puan, 10 puan”ı, dişlerini fırçalamadan yatmayan, arabanın ön tarafına oturmayan, ıspanak yiyen, ama en çok da şarkı söyleyen şahane çocuklar ve piyanosunun başında o çocuklara eşlik eden güleç yüzlü Mine Abla…

8 yaşında konservatuar eğitimi almaya başlayan, konservatuarda okurken bir yandan da Kimya Fakültesini bitiren, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında 23 yıl boyunca solfej ve armoni hocalığı yapan, besteleriyle yurt içi ve yurt dışı birçok festivalde ödül ve mansiyonlar kazanan Mine Mucur’un kariyerinde görece az bir yer tutmasına karşın, bu ülkede yaşayan bir kuşak için o hep Mine Abla oldu ve galiba öyle de kalacak.

Mine Mucur eski ve yeni popüler şarkıların yanı sıra klasik parçaları da yorumladığı ilk albümünü 2007 yılında piyasaya sürmüştü. Geçtiğimiz günlerde ise “Benim Piyanomdan 2” adını verdiği yeni albümü Mega Müzik etiketiyle yayımlandı.

Tekniği, duygusu ve ruhu daha ilk notalarda hissedilebilen, tuşesi ayırt edilebilen iyi bir piyanistten yıllardır aşina olduğu melodileri dinlerken, isteyerek ya da istemeyerek geceli gündüzlü maruz kaldığımız popüler müzikten yorgun kulaklarımız dip köşe temizleniyor. İster kulaklığı takıp bir meditasyon seansındaymışçasına dünyayla ilişkinizi kesin, isterseniz bırakın sabah kahvenizi yudumlarken ya da sevdiğiniz bir kitabın satırları arasında kaybolurken size eşlik etsin. O da olmazsa iş yerinin gergin ortamında, trafiğin en sıkışık anında yüklendiğiniz yüksek voltajı düşürmesi de olası. Mine Abla’nın piyanosu her hal ve şartta mutlu ediyor çünkü dinleyeni.

Albümdeki şarkı seçimlerinde geniş bir beğeni yelpazesi gözetilmiş. “Bir Demet Yasemen” gibi bir alaturka eser de var, “Burası Muştur” gibi bir türkü de, “Ramona” gibi bir “oldies” de. Beğeni seçeneğiniz ne olursa olsun hepsinden eşdeğer haz duymanızı sağlayan dinleme deneyimi ise Mine Abla’nın marifeti.