Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Yavuz Hakan Tok | Plaklara en çok yakışan sesler ve şarkılar

Plaklara en çok yakışan sesler ve şarkılar

22 Mart 2017 - 12:03
Ossi Müzik, birbiri ardına yayınladığı beş plakla Türkçe müzik arşivi yapmak isteyenlerin kaçırmaması gereken bir fırsat sunuyor
Hakan Eren’i bundan uzun yıllar evvel tanıdığımda bir plak arşivcisi ve radyo programcısı olarak plaklardan dijitale aktardığı şarkıları sadece kendisi için, evinde CD’lere basıyor ve kendi tasarladığı CD kapaklarına da Ossi Müzik logosu yerleştiriyordu. O zamanlar ne Ossi Müzik diye bir firma vardı ne de plaklarda kalmış şarkıları CD formatında yayımlamak gibi bir düşünce. Ossi, Hakan’ın kedisinin adıydı. Bu adı taşıyan bir firma ise bir hayaldi sadece. Hakan’ın o hayalinin yıllar içerisinde gerçeğe dönüşmesinin yakın şahitlerinden biriyim. Bunun için ne kadar çabaladığını, ne zorlukların üstesinden geldiğini de iyi biliyorum haliyle.
 
2005 yılından bu yana Ossi Müzik etiketiyle yayımlanan albümler sayesinde Türk popunun plaklarda kalmış bir dönemi açığa çıktı, gün yüzü gördü ve bir furyanın da tetikleyicisi oldu. Zaman içerisinde eski yeni bütün müzik firmaları geçmişe dönük kataloglarını önce CD formatında, sonra dijital platformlarda ve şimdilerde de plak formatında yayımlamaya başladılar.
 
Geçtiğimiz günlerde Ossi Müzik etiketiyle beş plak birden yayımlandı. 45’lik Bar’ın 20. Yılı için hazırlanmış özel seçki “45’lik Plaklar”, Mazhar - Fuat - Özkan’ın “Best Of MFÖ” adlı albümü, Işıl Yücesoy’un “Zamansız”, Ayten Alpman’ın “Bir Başkadır Ayten Alpman” adlı albümleri ve Ajda Pekkan & Beş Yıl Önce On Yıl Sonra’nın 1985 çıkışlı 33’lüklerinin tıpkıbasımı.
 
“Bir Başkadır Ayten Alpman”, Türk caz ve pop müziğinin ilk kadın yıldızlarından biri olan Ayten Alpman’ın uzun yıllar sonra stüdyoya girerek kaydettiği bir albüm projesiydi ve bu projenin fikir babası da Hakan Eren’di. Bundan tam on yıl önce yayımlandığında büyük ilgi gören albüm ne yazık ki Alpman’ın son albümü olarak tarihe geçti. Ayten Apman bu albümde daha önce başkaları tarafından seslendirilmiş ancak bu defa pop-caz formunda düzenlenmiş şarkılara benzersiz yorumu ve 78 yaşın olgunluğuyla yeniden hayat vermişti.
 
Hakan Eren’in benzer bir projesi de 2016 yılında hayata geçti ve bu defa şarkıcılık defterini yıllar önce kapatmış bir büyük oyuncu Işıl Yücesoy yıllar sonra yeniden bir albüm yapmak için stüdyoya girdi. Yücesoy’un geçen yılların hiçbir şey eksiltmediği yorumculuğu ve kendine has sesiyle hem yeni hem de eski şarkıları seslendirdiği ve tam da bu nedenle “Zamansız” adı verilmiş bu albüm, arşiv değeri kadar müzikal niteliği ile de kuşkusuz 2016 yılında piyasaya çıkmış en iyi albümlerden biriydi.
 
Türkçe müziğin her daim genç ve popüler kalmış eşsiz üçlüsü Mazhar – Fuat – Özkan’ın ilk üç albümünde yer alan ve her biri birer klasik olmuş şarkılarından derlenmiş ve bir de “bonus” olarak 1988 yılı Eurovision Şarkı Yarışmasında Türkiye’yi ikinci kez temsil ettiklerinde seslendirdikleri “Sufi” adlı şarkı ilave edilmiş “best of” albümü ise 1989 yılında, henüz CD formatı ile yeni yeni tanıştığımız o günlerde, Türkiye’de yayımlanmış ilk CD’lerden biri olmuştu.
 
Ajda Pekkan’ın “Süper Star ‘83” albümü ile bir kez daha zirveyi görmesinin ardından, daha önce konserlerde de birlikte sahneye çıktığı dönemin gözde topluluğu Beş Yıl Önce On Yıl Sonra ile ortak albüm projesi, “Ajda Pekkan & Beş Yıl Önce On Yıl Sonra” adıyla 1984’ün son günlerinde piyasaya sürülmüş, eşzamanlı olarak Pekkan, Ali Bars’la dünya evine girerek bir süreliğine sahnelerden uzaklaşmıştı. “Holding Out For A Hero”, “I Just Called To Say I Love You” ve “Susanna” gibi ‘80’li yılların popüler parçalarının Türkçe versiyonlarının da yer aldığı bu albüm Pekkan kariyerinin duraklama döneminin habercisi olmuş, ancak buna rağmen özellikle “O Benim Dünyam” ile ilgi görmüştü.
 
Ossi Müzik’in “Bir Zamanlar” serisinden yayımlanmış albümlerinden ve Hakan Eren’in bir arkeolog titizliğiyle geçmişten çekip çıkardığı, eser sahiplerine ulaşarak yeniden yayımlanmasını sağladığı kimi şarkılardan derlenmiş “45’lik Plaklar” adlı albüm ise ilk kez 2015 yılında CD formatında piyasaya sürülmüştü. Sezen Aksu, Nükhet Duru, Seyyal Taner, Erkut Taçkın, Gönül Yazar ve Seçil Heper gibi isimlerin 1974-1982 yılları arasında yayımlanmış popüler şarkılarından oluşan bir toplama albüm idi bu.
 
Artık bu beş albümü de plak formatında dinleme şansımız var. Hem de plak formatı için özel olarak yapılmış 'mastering' işlemi sonucu tertemiz ses kayıtları ile. Ossi Müzik ve Plak ve Ben ortaklığı, plaklara en çok yakışan sesleri ve şarkıları pikaplarla buluştururken, daha önümüzde Ossi Müzik katalogundan yayımlanacak başka yeni plaklar olduğunu da müjdeliyor bu arada. Plak seviyorsanız bir dakika bile düşünmeden arşivinizde yer açmalısınız.