Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Edebiyat » 3. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor

3. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor

3. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor19 Mart 2018 - 11:03
Öykü ustaları ve öykü meraklıları bir araya geliyor. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali, bu yıl 20-24 Mart tarihleri arasında üçüncü defa düzenlenecek.

Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilecek olan "Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali" 20 Mart Salı günü saat 19.00’da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde başlıyor. 11'i yabancı toplam 35 öykücünün katılacağı festivalin bu yılki mottosu "Anlatıyorum Öyleyse Varım!" olarak belirlendi.

 

ONUR KONUĞU: YILDIZ RAMAZANOĞLU

 

Her yıl Türk edebiyatının usta bir öykücüsünün onur konuğu olarak ağırlandığı festivalde bu yıl, 1998 yılından beri deneme ve hikaye türlerinde ilham verici eserler ortaya koyan öykü yazarı Yıldız Ramazanoğlu festivalin onur konuğu olarak yer alacak.

Danışmanlığını Cemal Şakar’ın yaptığı festivalde bu yıl da konuk isimler coğrafi çeşitliliği ile dikkati çekiyor. Festival için Guatemala, Slovenya, Gürcistan, Mısır, Almanya, Macaristan, İrlanda, İran, Norveç ve Brezilya gibi birçok ülkeden öykücü Zeytinburnu’na gelecek.

 

11 YABANCI VE 24 YERLİ ÖYKÜCÜ

 

Andrej Blatnik, Billy O'Callaghan, Carol Bensimon, Cecilla Davidson, David Unger, Edina Szvoren, Hisham Bustani, Haşim Hüsrevşahi, Mohammed El Bali, Teona Dolencaşvili ve Tillmann Remmsteid gibi yabancı öykücülerin yer alacağı festivalin yerli öykücüleri arasında ise Necip Tosun, Sibel Eraslan, İsmail Pelit, Ahmet Melih Karauğuz, Mahmut Sami Yıldız, Nurcan Toprak, Emin Gürdamur, Nihan Kaya, Gülhan Tuba Çelik, Recep Seyhan, Bahtiyar Aslan, Hasan Harmancı, Merve Koçak Kurt, Yasin Çetin, Selma Aksoy Türköz, Demet Şahin, Hüseyin Çelik, Hasibe Çerko, Erhan Genç, Elif Genç, Güray Süngü, İbrahim Aslaner ve Sinem Torun gibi isimler yer alacak.

 

“İNSAN VAR OLDUKÇA HİKAYE DE VAR OLACAK”

 

Öykü Festivali’nin Genel Sanat Yönetmenliğini yürüten Aykut Ertuğrul, festivale ilişkin yaptığı açıklamada festivalin her yıl olduğu gibi bu yıl da zengin bir içerikle öyküseverlerin karşısına çıkacağını belirterek şunları söyledi:

“İlk yıl festival sloganımız ‘Hikaye Devam Ediyor’ idi. Çünkü hikaye insanla yaşıttır.İnsan var oldukça hikaye de var olacaktır. Hikaye bu yüzden hep devam edecek. İkinci yıl ‘Bu Senin Hikayen’ demiştik. Çünkü anlatılan her hikayede yazar, anlatıcı, kendi hikayesini anlattığı kadar bizim hikayemizi de anlatır. Bu yıl ise, ‘Anlatıyorum Öyleyse Varım!’ diyoruz. Çünkü sadece hikaye anlatıcıları ya da yazarlar değil, bizzat insan kendisini hikayeyle tanımlar, inşa eder ve aktarır. Anlattıkça varoluşumuzu idrak eder ve anlattıkça birbirimizi anlamaya doğru büyük bir adım atarız.”

 

Ertuğrul, konuşmansın devamında Zeytinburnu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen öykü festivalinin Türkiye ve dünya öykü hazinesine çok önemli katkıda bulunduğunun altını çizdi.

 

OKULDA ÖYKÜ VAR

 

20-24 Mart tarihleri arasında düzenlenecek festival kapsamında; Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi, Nağmedar ve Merkezefendi Kütüphanesi gibi mekanlarda panel, çocuklarla öykü atölyeleri gibi oturumlar düzenlenecek. Ayıca konuk yazarlar Zeytinburnu’ndaki 18 okulda öğrencilerle buluşarak "Okulda Öykü Var" söyleşileri ve öykü okumaları gibi çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

 

Öykü Festivali"nin kapanışı, 24 Mart Cumartesi günü "Bilgi Evleri Zeytinburnu Öykü Yarışması" ödül töreniyle gerçekleştirilecek. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenecek kapanış töreninde, Arslan Hazreti, Derya Türkan ve Yinon Muallem'den oluşan "Meşk-i Yay" grubu da konser verecek.