Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Edebiyat » 4. Kara Hafta İstanbul Festivali başlıyor

4. Kara Hafta İstanbul Festivali başlıyor

4. Kara Hafta İstanbul Festivali başlıyor08 Kasım 2018 - 09:11
23 - 24 Kasım 2018 tarihleri arasında Pera Palace Hotel’de, DenizBank ana sponsorluğunda düzenlenecek “4. Kara Hafta İstanbul Festivali” polisiye romanın ünlü simalarını ağırlamaya hazırlanıyor.

Pera Palace Hotel, geçtiğimiz yıllarda Agatha Christie, Georges Simenon ve Ian Fleming anısına gerçekleştirdiği Kara Hafta Festivali’ni bu yıl efsane polisiye karakter Mike Hammer anısına, DenizBank ana sponsorluğunda düzenliyor.

 

Köklü geçmişi kadar, kültür ve sanat hayatına katkılarıyla da ön plana çıkan Pera Palace Hotel’de düzenlenecek festivale; dünyaca ünlü Wolfgang Schorlau, BA Paris gibi polisiye alanında uluslararası üne sahip yazarların yanı sıra; Ahmet Ümit, Armağan Tunaboylu, Celil Oker, Erol Üyepazarcı, Sevin Okyay, Taner Ay, İskender Pala gibi önemli Türk yazarları ve Türkiye Polisiye Yazarlar Birliği de katılım gösterecek.

 

Komitesinde Doğan Hızlan, Ahmet Ümit, Adnan Özer, Metin Celal gibi Türk edebiyatının önemli isimlerini bulunduran 4. Kara Hafta Festivali, ‘Mike Hammer nedir? Ne değildir?’, ‘Güncel Olaylar, Siyaset ve Polisiye’ ve ‘Polisiye Nasıl Yazılır?’ gibi oturumlarla Pera Palace Hotel’in Galata Salonu’nda polisiye severleri ağırlayacak. 

 

 

Pera Palace Hotel’de gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan DenizBank Kültür-Sanat Danışmanı Perihan Yücel, “İnsan en çok sanat ve edebiyat sayesinde kendini ifade edebilme, hissettiklerini ve düşündüklerinipaylaşabilme imkânı buluyor. Aynı zamanda hayata kalıcı izler bırakmanın yolu da sanat ve edebiyattan geçiyor. Kurulduğu günden itibaren bu düşünceyi içselleştiren DenizBank’ın bu anlamda bıraktığı çok değerli ve silinmeyecek izleri var. Kara Hafta ile de Pera Palace’ın büyülü atmosferinde, kıymetli yazarlarla güzel izler bırakmaya devam ediyoruz” dedi.

 

Polisiye tutkunu herkes davetli

4.Kara Hafta İstanbul Festivali’nde tüm etkinlikler halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek ve etkinliklere dair tüm detaylar #blackweekistanbul #karahafta hashtag’leriyle sosyal medyada paylaşılabilecek. 

 

Festival Programı

 23 Kasım Cuma (Tüm etkinlikler Pera Palace Hotel’de gerçekleştirilecektir)

15:00 MIKE HAMMER NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Erol Üyepazarcı, Sevin Okyay, Taner Ay - Moderatör: Seval Şahin

16:30 YENİ POLİSİYELER

B.A. Paris, Yonca Eldener, Yaprak Öz – Moderatör: Ceyhan Usanmaz

18:00 GÜNCEL OLAYLAR, SİYASET VE POLİSİYE

Wolfgang Schorlau, Ahmet Ümit, Murat Yetkin – Moderatör: Metin Celal

 

24 Kasım Cumartesi (Tüm etkinlikler Pera Palace Hotel’de gerçekleştirilecektir)

13:30 En genç Dedektifler

Kayahan Demir, Aytül Akal, Almıla Aydın Moderatör: Büşra Tarçalır Erol

15:00 POLİSİYE ROMAN MI? POLİSİYE ÖYKÜ MÜ?

Gökçe İspi Turan, Tuğba Sarıünal, Doruk Ateş Moderatör: Armağan Tunaboylu

16:30 POLİSİYE NASIL YAZILIR?

Celil Oker, Verda Pars, Suat Duman Moderatör: Nazlı Berivan Ak

18:00 TARİHTEKİ POLİSİYE, POLİSİYEDEKİ TARİH

 

İskender Pala, Melih Esen Cengiz, Rüstem Aslan Moderatör: Adnan Özer