Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Edebiyat » Aydan Üstkanat, Türkiye'yi temsil edecek

Aydan Üstkanat, Türkiye'yi temsil edecek

Aydan Üstkanat, Türkiye'yi temsil edecek11 Ocak 2018 - 10:01
Yemek stilisti ve yemek kitapları yazarı Aydan Üstkanat’ın 2017’de Altın Kitaplar Yayınevi’nden yayımlanan Un, kitabı gastronomi alanında dünyanın en prestijli ödülü olarak kabul edilen “Gourmand World Cookbook Awards” kapsamında Türkiye birincisi olarak ülkemizi fotoğraf kategorisinde temsil etme hakkı kazandı.

Aydan Üstkanat 2017’de yayımlanan Un kitabıyla dünyada yemek kitapları Oscar’ı olarak bilinen Gourmand’de Türkiye’yi temsil edecek!

Üstkanat, daha önce de Gourmand tarafından 2014 Avrupa'nın En İyi Şef Yazarı seçilerek dünya çapında başarı kazanmıştı!

 

Aydan Üstkanat Hakkında

Yemek denilince akla gelen bütün detaylara emek veren, ahlaklı tüketim felsefesini benimsemiş bir yemek filozofu Aydan Üstkanat. Şef, yemek fotoğrafçısı, yemek stilisti, yemek eleştirmeni, gastronomi danışmanı.

Star gazetesinde on bir yıldır sürdürdüğü gazeteciliğinin yanı sıra, La Cucina dergisi’nin de başyazarı ve fotoğrafçısı aynı zamanda. Reaktif hipoglisemi nedeniyle çok sevdiği çikolatalar ve reçeller hayatından çıktı. Şekersiz bir gurme mutfağı yaratarak kitabını yazdı. Yedi tane yemek kitabı var, tariflerini herkes yapabiliyor, reçeteleri gerçek. Mevsiminde beslenmenin, açgözlü olmamanın gıda tüketimindeki önemini her fırsatta dile getiriyor. Yemek yazılarını hazırlarken de mevsim malzemeleri kullanıyor. Suni lezzet arttırıcıları ve katkılı ürünleri protesto ediyor. Uzmanlarla görüşüp okurlarıyla tüm gerçekleri paylaşmaya uğraşıyor. Dünya kaynaklarının bilinçsizce tüketimine karşı ahlaklı tüketimin bayraktarlığını yapıyor. Gözü dönmüş üretim ve tüketim biçimlerini reddediyor.

 

Gourmand Cookbook Awards Hakkında

Gourmand World Cookbook Awards, Edouard Cointreau tarafından 1995 yılında kuruldu. Katılımın ücretsiz olduğu ve bütün dillere açık olan yarışma, günümüzde yüz seksen yedi ülkeden yemek kitabı yazarlarının katıldığı prestijli bir organizasyon haline gelmiştir. Jüri üyeleri dünyanın birçok yerinden, alanında uzman ve ünlü şefler, gurmeler ve tarihçilerden oluşmaktadır. Her yıl özel bir lokasyonda gastronomi adına ödüller verilen organizasyon, yemek ve şarap kitapları dünyasındaki yüzlerce yayıncı, yazar, şef ve gazeteci gibi önemli insanlarla bir araya gelmek için bir fırsat değeri taşımaktadır.