Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Edebiyat » Kendi sözcükleriyle Sabahattin Ali

Kendi sözcükleriyle Sabahattin Ali

Kendi sözcükleriyle Sabahattin Ali15 Şubat 2018 - 10:02
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, Sabahattin Ali’nin kendi kaleminden anlatımıyla kurgulanan bir Sabahattin Ali sergisine ev sahipliği yapıyor.
Küratörlüğünü Sevengül Sönmez’in üstlendiği ‘Şehirlere Alışamadı: Sabahattin Ali’nin Şehirleri’ isimli sergi, Sabahattin Ali’nin yaşamı boyunca bulunduğu Anadolu şehirlerine ve Berlin’e yazarın gözünden bakmayı amaçlıyor.
 
27 Nisan’a dek açık
 
Sabahattin Ali Arşivi’nden çıkan yeni belge ve fotoğrafların yanı sıra Tarih Vakfı Arşivi ve Ömer M. Koç Koleksiyonu’ndaki belgelerle zenginleşen sergi, 27 Nisan’a dek Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat Binası’nda görülebilecek. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’un evsahipliğinde önceki akşam açılan sergiye yayınevinin yazarları, çalışanları, Orhan Pamuk, Füruzan ve Nedim Gürsel’in de aralarında olduğu isimler katıldı.
 
 
Sabahattin Ali’nin Sivas-Kayseri-Erzincan-Zonguldak gezi notları ve bu gezide çektiği fotoğraflar, Balıkesir Öğretmen Okulu’nda tuttuğu günlük, ‘Kürk Mantolu Madonna’nın taslakları, Almanya’dan Mustafa Seyit Sutüven’e yazdığı ‘Mustafa’ya Mektup’ şiiri, Nahit Vedat Fıratlı ve Ayşe Sıtkı İlhan’a yazdığı mektuplar sergide ilk kez izleyenlerle buluşuyor.