Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Edebiyat » Ursula K. Le Guin hayatını kaybetti

Ursula K. Le Guin hayatını kaybetti

Ursula K. Le Guin hayatını kaybetti24 Ocak 2018 - 09:01
Dünyaca ünlü ABD’li Yazar Ursula K. Le Guin, 88 yaşında hayata gözlerini yumdu. Le Guin; Mülksüzler, Sürgün Gezegeni, Yerdeniz serisi gibi oldukça ses getiren yapıtlar vermişti.
Ünlü bilimkurgu yazarı Ursula Le Guin’in ölümü oğlu Theo-Downes Le Guin tarafından doğrulandı. Oğlu, ölüm nedenini açıklamadı ancak annesinin sağlığının bir süredir kötü olduğunu belirtti.
 
1929 California doğumlu Ursula Kroeber Le Guin, antropolog çift Alfred L. Kroeber ve Theodora Quinn Kroeber’in kızıydı.
 
Kitapları 40’tan fazla dile çevrilen ve milyonlarca satan Le Guin, yerleşik cinsiyetçi kalıplara meydan okuyan tarzıyla fantastik ve bilim kurgu yazınında kendine özgü bir üslup geliştirdi.
 
1969’da yayımlanan Karanlığın Sol Eli, insanların erkek ya da kadın olmadığı cinsiyetsiz Gethen dünyasında geçiyordu. 
 
Le Guin, mitoloji, fantezi ve bilim kurguya meraklı bir genç olarak hikayelerin sürekli “Beyaz adamın dünyayı fethetmesi” etrafında döndüğü gerekçesiyle bilim kurgudan soğuduğunu anlatmıştı. Yine de yazın hayatının ileriki dönemlerinde bu tarzda güçlü ve özgün eserlerle adından söz ettirdi.
 
Yazarın 20'den fazla romanı, 100'den fazla kısa öyküsü  bulunuyordu.
 
URSULA KROEBER LE GUİN KİMDİR?
 
Ursula Kroeber Le Guin  21 Ekim 1929 ABD’de doğdu. Bilim kurgu ve fantezi edebiyatının en önemli yazarlarından kabul edilen Le Guin, bu alanlardaki eserlerinin yanı sıra şiir, tiyatro, çocuk ve genç edebiyatı alanlarında da yazar ve çevirmen olarak katkıda bulundu.
 
İlk romanı 1966 yılında yayımlanan Le Guin’in eserlerinde ağırlıklı olarak Jung’un, taoizimin, varoluşçuluğun ve Yunan mitolojisinin etkileri görülmektedir.
 
Yazar, başta Hugo ve Nebula olmak üzere pek çok ödülün sahibiydi.