Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Plastik Sanatlar » Bedri Rahmi Eyüboğlu kişisel sergisi Dirimart'ta

Bedri Rahmi Eyüboğlu kişisel sergisi Dirimart'ta

Bedri Rahmi Eyüboğlu kişisel sergisi Dirimart'ta19 Aralık 2017 - 03:12
Dirimart, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun kişisel sergisine ev sahipliği yapacak. Sergide, sanatçının ele aldığı temalardan biri olan cinselliğin,bir araya geliş ve bütünleşme anlarının resmedildiği Babatomi ve Öpücük serilerinden otuza yakın çalışması yer alıyor.

Babatomi serisinde Eyüboğlu, kadın ve erkeğin cinsel dürtülerinden hareketle bir desen oluştururken Öpücük ise bu desenin merkezindeki iki figüre odaklanıyor. Sergi, 20 Aralık 2017 - 14 Ocak 2018 tarihleri arasında Dirimart'ta.

Eyüboğlu, bu serilerde kariyeri boyunca oluşturduğu farklı üsluplara işaret eden ve çağdaşı olduğu ressamları yakından izlediğinin göstergesi olarak, ürettiği bu deseni zaman içinde yeniden yorumlayarak karakalem, guaj ve akrilik gibi çeşitli tekniklerde tekrarlıyor. Orta çağ dönemi Hint heykellerinden aynı dönemde üreten Amerikalı sanatçıların çalışmalarına kadar pek çok farklı dönem ve coğrafyadan beslenen Bedri Rahmi Eyüboğlu, bir yandan da Anadolu’yu gözlemleyerek çeşitli üslup ve motifleri pratiğine taşımıştır.