Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Plastik Sanatlar » “Doğadan Denemeler Seramik Sergisi” açılacak

“Doğadan Denemeler Seramik Sergisi” açılacak

“Doğadan Denemeler Seramik Sergisi” açılacak11 Nisan 2018 - 04:04
Seramik sanatçısı Zeynep Gümrük'ün “Doğadan Denemeler Seramik Sergisi” adlı çalışması Piola İstanbul'da sanatseverlerle buluşmayı bekliyor.
Seramik sanatçısı Zeynep Gümrük, doğanın yaşamsal döngüsü, renkleri, izleri ve canlılarından etkilenerek, özellikle şehir hayatını yaşayan sanat severler için oluşturduğu yeni sergisi “Doğadan Denemeler” ile  15 Mayıs Salı gününden itibaren Point Hotel Barbaros, Piola İstanbul’da. Sergide yer alan seramik sanat eseri ‘Kartal Üçlemesi’ ile “1918 yılını sembolize eden 18 adet ve 1919 yılını sembolize eden 19 adet “Hür Tekneler” figürlerinin geliri Kartal İstimbotu’nun restarasyon çalışmaları için oluşturulan fona aktarılacak…
 
Gerçekleştirdiği atölye çalışmaları ve yer aldığı bazı karma sergiler ile seramik çalışmalarını farklı ve doğal uslubuyla yorumlayan sanatçı Zeynep Gümrük, yeni ürettiği seramik objeleriyle doğaya dikkat çekmek ve Mustafa Kemal Atatürk’ün 1918 yılında üzerinde “Geldikleri Gibi Giderler” sözünü söylediği Kartal İstimbotu’nun onarım çalışmalarına fon oluşturmak amacıyla açacağı sergisi “Doğadan Denemeler” 15 Mayıs Salı akşamı kapılarını Point Hotel Barbaros’ta yer alan Piola İstanbul’da açıyor. 
 
Sergi öncesinde çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan sanatçı; yaklaşmakta olan sergisi ile ilgili iki heyecanı aynı anda yaşadığını belirtti. Gümrük; “eserlerimi ortaya koyarken doğanın bizlere sunduğu eşsiz formları, doğada yer alan renklerin taşıdığı izleri ve doğanın içinde yaşam süren canlıların seramiğe dönüştürülmesi için heyecanlı bir tasarım ve üretim süreci içinde kendime bir yer bulmuştum. Bir de proje ekibimin yönlendirmeleriyle Kartal İstimbotu ve onun tüm dünyaya verdiği Mustafa Kemal öngörülü mesajı ile de karşılaşınca son derece mutlu oldum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak olarak global mesaj taşıyan Kartal’a kaynak oluşturmak ve doğaya dikkat çekmek için hazırlandığım Kartal Üçlemesi’nin ve daha modern yansımaları olan diğer figürlerin, sergi içerisinde ilgiyle karşılanacağını tahmin ediyorum.” dedi. 15 Mayıs Salı günü açılışı yapılacak olan sergi 31 Mayıs 2018 tarihine kadar Point Hotel Barbaros Piola Restaurant’ta sanat severler tarafından ziyaret edilebilir. 
 
 
 
Seramik Sergisi : Doğadan Denemeler 
Yer : Point Hotel Barbaros Piola Istanbul 
Tarih : 15-31 Mayıs 2018
 
 
 
 
Zeynep Gümrük Hakkında : 
 
Zeynep Gümrük, 1958 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini Diyarbakır Maarif Koleji ve Ankara Koleji’nde tamamladı. ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nünden 1981 yılında mezun oldu. Ardından aynı fakültede Restorasyon Master programının derslerini aldı. İlk yıllarda Şehir Plancısı ve Restoratör olarak çeşitli projelerde çalıştıktan sonra 1989’dan itibaren Dizayn Grup’ta Plancı olarak başladığı görevde Uluslararası Mimari projelerin tüm aşamalarında çalışarak deneyim kazandı. Proje Yöneticisi ve koordinatör olarak görevini 2017 yılı Nisan ayına kadar sürdürdü. İlkokul yıllarından itibaren resme ve sanata olan ilgisi üniversite yıllarında tasarım derslerine yansıdı. İş hayatında da mimari projeler, 3 boyutlu tasarım yetisi, renk ve doku ilişkilerini değerlendirme becerisini pekiştirdi. Kısa süreli sıcak cam üfleme kurslarına katıldı. 2 Yıl önce Zeynep Gümrük Sanat Atölyesi’ni kuran sanatçı doğaya olan tutkusu seramiğe yansıttı. Zeynep Gümrük evlidir ve 2 kızı vardır.
 
 
İstanbul1881 Hakkında:
 
İstanbul’da faaliyet göstermekte olan sanat platformu İstanbul1881, Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giderek İstanbul’un geçmişini ve Türkiye’nin kültürel değerlerini sanatseverlere ve sanat aracılığıyla halkın her kesimine anlatabilmeyi amaçlıyor. İstanbul1881 çatısı altında, başta İngiliz ressam Ned Pamphilon olmak üzere, takı tasarımcısı Meral Saatçi ve dünyaca ünlü minyatür sanatçısı Taner Alakuş eserlerini hayata geçiriyor. Platform ayrıca, telif hakkına sahip olduğu eserleri kanvas tablolar, baskı ve posterler şeklinde de çoğaltarak www.istanbul1881.com adresi üzerinden satışa sunuyor, böylece eserlerin tüm mekanlarda dileyen herkese ulaşabilmesini sağlıyor. Zeynep Gümrük’ün Doğadan Denemeler Seramik Sergisi platformun gerçekleştireceği ilk seramik sergisi.