Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Plastik Sanatlar » Zaman tüneli gibi bir seçki

Zaman tüneli gibi bir seçki

Zaman tüneli gibi bir seçki06 Kasım 2017 - 02:11 | Erol Akyavaş'ın 'Kafalar' serisinden bir tablo da müzayedede yer alacak.
Burhan Doğançay, Avni Arbaş, Abidin Dino, Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun aralarında olduğu sanatçıların eserlerinden oluşan bir seçki 11 Kasım'da Antik A. Ş.'nin 297. müzayedesinde yer alacak
Türkiye'de resim sanatının usta isimlerinden Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nejad Melih Devrim, Erol Akyavaş, Burhan Doğançay, Cihat Burak, Mehmet Güleryüz, Mübin Orhon, Komet ve Orhan Peker'in aralarında bulunduğu usta isimlere ait eserler Antik A.Ş. tarafından 11 Kasım'da gerçekleştirilecek müzayedeyle satışa çıkıyor.
 
Müzayedenin öne çıkan eserleri arasında Erol Akyavaş'ın 'Kafalar' serisinden tuval çalışması 275 bin TL açılış fiyatıyla satışa sunuluyor. Burhan Doğançay'ın 'Kurdeleler' serisinden görkemli bir tablosu da 475 bin TL ile müzayedede. Ferruh Başağa'nın 'Akdeniz' serisinden dev eseri 'Soyut Kompozisyon' 350 bin TL fiyatla müzayedeye çıkıyor. Nejad Melih Devrim'in  soyut akımının ilk örnekleri kabul edilen 1948 yılına ait tabloları, Orhan Peker'in 'Kediler' ve 'Ayçiçekleri', Cihat Burak'ın 'Aslan' konulu tablosu müzayedenin öne çıkan eserleri arasında. Ali Avni Çelebi, Nedim Günsür ve Avni Arbaş'ın aralarında bulunduğu usta isimlerin tabloları da öne çıkıyor. Mübin Orhon, Selim Turan ve Abidin Dino'ya ait eserler ile Mehmet Güleryüz ve Ömer Uluç'a ait tablolar dikkat çekiyor.
 
Güncel sanatçıların eserleri de var
 
Devrim Erbil'in 'İstanbul' adlı dev eseri 300 bin TL ile satışa sunuluyor. Komet'in 'Kuledibi Düş Gezginleri Hatırası' tablosu 90 bin TL açılış fiyatına sahip. Müzayedede güncel sanatçıların eserleri önemli bir bölüm oluşturuyor. Azade Köker'in 'Kadın' konulu  görkemli yapıtı, Ramazan Bayrakoğlu'nun 'Traktör' konulu eseri, Selma Gürbüz'ün 'Kadın' konulu eseri, Halil Altındere'nin 'Carpet Land' adlı eseri, Kemal Önsoy'un 'Güneş' konulu soyut çalışmalarının yanı sıra, Tayfun Erdoğmuş, Haluk Akakçe ve Ekrem Yalçındağ'ın aralarında bulunduğu Türkiye'nin önde gelen güncel sanatçılarına ait eserler de müzayedede satışa sunuluyor.
 
Zühtü Müridoğlu, Koray Ariş ve Alev Ebuzziya gibi değerli heykel ve seramik sanatçıları için de özel bir bölüm hazırlandı.
Müzayedeyi yöneten Olgaç Artam: “Çağdaş Türk sanatından zaman tüneli niteliğinde bir seçki hazırladık. Nejad Melih Devrim'in ilk soyut örneklerinden güncel sanatın genç isimlerine uzanan geniş bir sanatçı listesinin sunulduğu 297. Çağdaş Sanat Eserleri Müzayedesi  müzelerde görülebilecek eserlerden oluşuyor. Modern ve Güncel Türk sanatının birbirini tamamlayıcı etkisini ortaya koyan muhteşem bir seçki ortaya çıktı" diyor. Artam ayrıca ilk kez uygulamaya başlayacakları fiyatlandırma sistemi hakkında bilgi veriyor: “Müzayedede yer alan eserlerin açılış fiyatları her zamanki gibi lot tanımlarının altında bulunuyor. Açılış fiyatımıza yardımcı olmak adına güncel satış ortalaması bilgilerini paylaşıyoruz. Bu rakam aralığı, sanatçıların benzer nitelikler taşıyan farklı eserlerinin son dönem müzayede satış sonuçları ve sergi fiyatlarının ortalaması alınarak oluşturuluyor. Satış sonuçlarının bulunduğu bilgi bankamız sayesinde koleksiyoncularımıza eserlerin  hem yaklaşık değerlerini bildirebiliyoruz, hem de eserleri minimum seviyede ne kadara alabilecekleri (açılış fiyatı) konusunda bilgilendirmiş oluyoruz.”
Satışa sunulacak eserler 11 Kasım'a dek Artam Antik A.Ş. sergi salonlarında görülebilecek. Olgaç Artam tarafından yönetilecek müzayede 11 Kasım 15.00'te Antik Palace'ta gerçekleşecek. www.artam.com sitesinden online kataloğa ulaşabilir veya (0212) 236 24 60 telefon numarasından müzayede ile ilgili bilgi alınabilir.