Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Sahne Sanatları » "5. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali"

"5. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali"

"5. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali" 06 Şubat 2018 - 10:02
Tiyatro Frankfurt tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen, "Frankfurt Türk Tiyatro Festivali"nin detayları basın toplantısında açıklandı
Devlet Tiyatroları (DT) işbirliğiyle gerçekleştirilen festivalin basın  toplantısı, DT Küçük Sahne'de gerçekleştirildi.
 
  
 
    Frankfurt Türk Tiyatro Festivali Başkanı ve Tiyatro Frankfurt Genel  Sanat Yönetmeni Kamil Kellecioğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, bir kültürün  bayrağı olan dilin, tarihi ve estetik birikimin temsilcisi olduğunu söyledi.
 
  
  
 
    "Seyircinin yüzde 30'u Alman"
 
  
 
    Kamil Kellecioğlu, festivalin 4-14 Mayıs'ta Frankfurt ve çevresindeki  seçkin tiyatro salonlarında gerçekleştirileceğini belirterek, şunları  kaydetti:
 
  
 
    "Salonların doluluk oranı yüzde 100 olurken, bizi ayrıca mutlu eden  en önemli şey ise seyircinin yaklaşık yüzde 30'unun Almanlardan oluşması. Bu  festival, iki ülke arasında sanat ve kültür adına kurulan en kalıcı  köprülerden biri. Bu festivali yaklaşık 40 kişilik ekiple yapıyoruz, o yüzden  ekip arkadaşlarım benim için çok kıymetli. Festivalimizin en büyük  destekçileri Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları, Frankfurt  Belediyesi ve Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosluğu oldu."
 
  
 
    İstanbul DT Müdürü Celal Kadri Kınoğlu da tiyatroya amatör çalışmalar  yaparak başladığını anlattı.
 
  
 
    Yaklaşık 35 yıldır tiyatroyla uğraştığının altını çizen Kınoğlu, "Yeni  yazarlar bulmak, yeni yönetmenler keşfetmek, yeni bir tiyatro dilinin oluşmasına  imkan sağlamak ve genç oyuncuları desteklemek gibi bir görev duygumuz var. Bizim  için böyle çağrılar hep aynı görev duygusunu harekete geçiriyor. O yüzden biz de  heyecan duyuyoruz ve 'her sene böyle bir çabaya bizim en güzel oyunlarımız  armağan olsun' diyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 
  
 
    Festivalin onursal başkanlarından Ayla Algan ise festival için gece  gündüz çalışıldığına bizzat şahit olduğunu dile getirdi.
 
  
 
    Frankfurt Türk Tiyatro Festivali'nin diğer onursal başkanı Haldun  Dormen de Avrupa'da yaşayan Türklerin tiyatroya olan merakının bu tip etkinlikler  sayesinde arttığını ifade etti.
 
  
 
    Toplantıda ayrıca Aliye Uzunatağan ve Behzat Uygur'un yanı sıra,  festivalin onursal başkanlarından Tamer Levent de konuşma yaptı.
 
  
 
    Tiyatro camiasından ünlü isimlerin katıldığı toplantıda, Tiyatro  Frankfurt Koordinatörü Zeynep Yıldız, Frankfurt Türk Tiyatro Festivali İstanbul  Koordinatörü Nur Onur da yer aldı.
 
  
 
     "5. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali"
 
  
 
    Festivalde bu yıl 7 büyük prodüksiyonlu oyun, 7 atölye çalışması, 7  söyleşi, bir panel ve 3 resepsiyon yapılacak.
 
  
 
    İstanbul DT ise festivalde Celal Kadri Kınoğlu ve Hakan Çimenser'in  başrolünde yer aldığı "Giydirici" ile Haldun Dormen'in yönettiği "Karmakarışık"  adlı oyunların temsilini gerçekleştirecek.
 
  
 
    Sumru Yavrucuk'un yönetip oynadığı "Shirley"in açılış oyunu olacağı  festivalde, Tiyatro Fil tarafından sahnelenen "Müzikli Park" adlı oyun da çocuk  seyircilerin beğenisine sunulacak.
 
  
 
    Almanya Nürnbergli tiyatro grubu Objektif Sahne'nin "Sınır", Güneş  Tiyatrosu Frankfurt'un "İstiklal" oyununu sergileyeceği festivalde, Süheyl ve  Behzat Uygur ise "Hassta Etme Adamı" adlı oyunlarıyla Almanya'daki  tiyatroseverlerin karşısına çıkacak.
 
  
 
    Festival boyunca ayrıca Selçuk Yöntem, Zafer Algöz, Yıldız Kültür,  Barış Falay, Ayşenil Şamlıoğlu, Mustafa Kurt, Erdal Küçükkömürcü, Atilla Şendil,  Zerrin Tekindor, Engin Alkan, Erkan Avcı, Hilal Saral, Yaşar Kurt ve Fatih  Koyunoğlu gibi birçok ünlü isim, festival takipçileriyle bir araya gelecek.
 
Etiketler: Frankfurt