Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Sahne Sanatları » Bir Valize Ne Sığar Ki, ENKA Sahnesi'nde

Bir Valize Ne Sığar Ki, ENKA Sahnesi'nde

Bir Valize Ne Sığar Ki, ENKA Sahnesi'nde31 Ocak 2018 - 10:01
ENKA Kültür Sanat, 6 Şubat Salı akşamı Ankara Sanat Tiyatrosu’nu konuk ediyor. “Bir Valize Ne Sığar ki?” adlı oyun, sahne ışığını mübadillerin hikâyesine çeviriyor.

ENKA Kültür Sanat İbrahim Betil Oditoryumu’nda 6 Şubat Salı akşamı sahnelenecek “Bir Valize Ne Sığar ki?”, Ankara Sanat Tiyatrosu’nun güçlü yorumuyla ENKA seyircisiyle buluşuyor. Mübadele yıllarında birkaç parça eşyanın sığdırıldığı bir bavulla anavatanlarını terk etmek zorunda kalan göçmenlerin "arada kalmışlık" ruh hallerini ve "anavatan" özlemlerini konu alan oyun; çocukluğundan itibaren TRT radyosunda ve televizyon programlarında yazarlık ve oyunculuk yapan Yeşim Dorman’ın rejisiyle sahneye taşınıyor.

 

Uğur Yücel’in “Bir gecede binlerce yıldır yaşadığın topraklardan ayrılacaksan eğer, valizine ne sığdıracaksın ki?” sorusuyla tanımladığı oyunda, Yeşim Dorman, Hakan Güven, Bülent Yıldıran, Mehmet Ulusoy, Yıldırım Şimşek, Çağlar Deniz, Nalan Güreş Demirel ve Sinem İslamoğlu rol alıyor.

 

Mübadele yıllarının milyonlarca insanın hayatını nasıl etkilediğini ele alan oyun, hüzünlü olduğu kadar keyifli, birçok kişisel hikâyeyi ENKA izleyicisiyle buluşturuyor. Oyun, saat 20.30’da başlıyor.