Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Sahne Sanatları » İDOB'dan Yunus Emre Oratoryosu

İDOB'dan Yunus Emre Oratoryosu

İDOB'dan Yunus Emre Oratoryosu18 Şubat 2019 - 11:02
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 23 Şubat akşamı A.Adnan Saygun’un görkemli eseri Yunus Emre Oratoryosu’nu Uğur SEYREK’ in koreografi ve rejisi ile seyircilerin beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

A.Adnan Saygun’un 13. yüzyılda yaşayan ünlü halk ozanı ve düşünürü Yunus Emre’ nin yazdığı şiirlerden bazılarını kullanarak 1943 yılında tamamladığı oratoryoyu, Uğur Seyrek günümüz dünyasında yeniden yorumluyor.

 

A.Adnan Saygun 4,5 ayda bestelediği oratoryoyu ‘’en büyük sanat tecrübesi’’ olarak nitelendirmiş, eser ilk kez 25 Mayıs 1946 yılında Ankara’ da seslendirilmiştir.Bir Türk besteci tarafından bestelenmiş ilk oratoryo olan Yunus Emre Oratoryosu, kısa sürede Saygun’u uluslararası düzeye taşımıştır. Paris (1947), New York (1958), Budapeşte, Viyana, Bremen, Berlin, Moskova, Vatikan ve 55 yıl aradan sonra New York ve Washington’da (2012) dünya sahnesine çıkmıştır.

 

Yunus Emre Oratoryosu, Uğur Seyrek’in yorumuyla ilk kez bale adımlarıyla birleşiyor. Bu anlamda bir Dünya Prömiyeri!.. Sanatseverler sahnede hem İstanbul Devlet Opera ve Balesi dansçılarını, hem de opera solistleri ve korosunu birlikte izleyecekler.

 

Eserin librettosu Uğur Seyrek ve Işık Noyan’ a ait.