Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Filiz Aygündüz | Çağdaş sanatın modayla diyaloğu

Çağdaş sanatın modayla diyaloğu

17 Kasım 2013 - 06:11 | Murat Germen'in
Zorlu Center Beymen mağazasında yer alan "Unexpected" projesi, güncel sanatla yaşam arasındaki diyaloğun etkileyici bir örneğiÇağdaş sanat, her geçen gün artan bir ivmeyle günlük hayatımızda boy göstermeye devam ediyor. Son örneği de Zorlu Center’daki Beymen mağazasında yer alan “Unexpected” başlıklı proje. Sanat tarihçisi Necmi Sönmez’in küratörlüğünde hazırlanan bu projeyle moda ve sanat, “Türkiye’de bir ilk” kategorisinde bir araya geliyor. Daha önce mağazalarda sanat galerileri açıldı, sergiler düzenlendi ama “Unexpected” bugüne dek denenen örneklerden farklı.

Proje kapsamında, Murat Germen, Burak Bedenlier, Lale Delibaş ve Ali İbrahim Öcal, videodan neona uzanan bir teknik çeşitlilikte Beymen’e özel eserler yarattılar. Beklenmedik, alışılmışın dışında bir görsellik sunan bu çalışma içinde dokuz farklı noktada yer alıyor eserler.
Meydandaki kapısından Beymen’e girdiğimizde, sağdaki duvarda, Murat Germen’in
2013 tarihli “Earth Vibes” adlı çalışması çıkıyor karşımıza. Duvara uygulanmış fotoğraf röliyeflerinde, sekiz farklı dünya kentinden çekilmiş ikonik görüntülerle karşılaşıyoruz. Gördüğümüzün dekor değil, bir sanat eseri olduğunu anlamak için çok eğitimli bir göze sahip olmak gerekmiyor. Merdivenlerin karşısındaki bu çalışmayı uzun uzun incelemeden alt kattaki erkek reyonuna inemeyince durumu fark ediyorsunuz zaten. Germen’in diğer çalışması olan “Human Vibes” ise mağazanın sokak girişine açılan bölümünde yer alıyor. Duvardaki dev ekranda İzlanda’da çekilmiş insana huzur veren görüntüler dönüyor. Bir duvarda, elleri bellerinde, yüzleri olmayan şapkalı mankenler, diğerinde Germen’in işi… Aynı anda iki farklı disiplinin, moda ve sanatın arasında kalmanın şaşkınlığıyla merdivenlere oturup, bu deneyimin tadını çıkarmak işten değil. Birkaç basamak indikten sonra da Taschen Yayınevi’nin kitaplarının ağırlıklı olduğu küçük bir kitapçı karşılıyor müşteriyi/izleyiciyi. Truffaut, Dali, Monet kitapları… Kafede oturup bu üçgeni izlemek gerçekten çok özel bir deneyim.

Yine bir başka yürüyen merdivenden inip, merdivenle duvar arasındaki boşluğu yürüdüğümüzde Lale Delibaş’ın bu yıla tarihlenen “Bilinmez Yollar” adlı neon çalışmasına ulaşıyoruz. Sonsuzluk işaretine gönderme yapan “S”yi yorumlamış sanatçı. Sonsuzun neon ışıklarındaki şiirsel görüntüsünün önünde kendi bilinmez yollarımız açılıyor önümüzde.

Rengarenk çantalar ve ayakkabıların üstündeki bir başka bölümde Burak Bedenlier’in duvar heykellerine rastlıyoruz. 2013 tarihli bu isimsiz çalışmada, hareket halindeki insan figürlerinde bireyler arası ilişkileri işlemiş sanatçı.

Bu sanat ve moda birlikteliğine bir kahve arası vermek isterseniz, mağazanın içinden balkona açılan kafeye uğrayın mutlaka. Ağaçlar arasında mini bir müze bahçesi gibi duran bu mekanda kahve içip, yemek yiyenlerin hem yorgunluktan hem dışarıdaki korkunç İstanbul trafiğinin anksiyetesinden kurtulmalarına yardımcı olan müthiş bir eser var: Ali İbrahim Öcal’ın “...Biri Diğerinden...” adlı birbiriyle boynuz tokuşturan iki geyik heykeli. İktidar ve güç savaşı olarak da yorumlamak mümkün, kadın erkek ilişkilerindeki gerilim üzerinden değerlendirmek de... Neden kavgaya tutuştuklarının cevabı sizde, anlayacağınız.

Bu projeyle sanatçılara yeni işler üretmeleri için destek veren Beymen’de her dört ayda bir değişecek eserler. Beymen “Unexpected” projesi, güncel sanatla güncel yaşam arasındaki diyaloğun etkileyici bir örneği. Beyaz küp’ten çıkıp bir mağazada modayla konuşan çağdaş sanatın, yeni mekanlarda farklı disiplinlerle kuracağı yeni diyaloglar için de örnek bir proje.