Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Filiz Aygündüz | Kalp kırığını Zeki Müren ile tamir eden gençlik

Kalp kırığını Zeki Müren ile tamir eden gençlik

11 Aralık 2017 - 10:12
Memlekette genç kuşak erkekler, abilerinin, amcalarının aksine, erkekliklerine halel gelir korkusu duymadan, sevgiliye “Gitme sana muhtacım” diyerek Zeki Müren’e eşlik edebiliyor. Sevinebilir miyiz acaba?
6 Aralık, Zeki Müren’in doğum günüydü. Derya Bengi, Müren’in doğduğu yılla ilgili şu saptamayı yapar: “1921’de doğsa belki halis bir sanat musikisi icracısı, 1941’de doğsa belki memleketin ilk rock starı olacaktı. Doğrusu, 1931’de doğarak bunların ikisi birden olmayı becerdi.” Ve ne güzel ki, 86 yaşını onsuz da olsa kutladığımız bugünlerde o hâlâ bu birlikteliği taşıyor üzerinde. Hem de öyle belli bir yaşın üstüne hitap ederek filan değil… 2017’nin gençliğini de yakalamış durumda. Zira Spotify,  Zeki Müren’in doğum gününde, onu anmak için verilerini inceledi. Çıkan sonuç gerçekten çok ilginç: Müren’in dinleyici kitlesi ağırlıklı olarak gençlerden oluşuyor. Spotify verilerine göre dinleyicilerin yüzde 31’i 18-22 yaş aralığında. Yüzde 23’le onları 23-27 yaş izliyor. Yüzde 18’lik grup 28-34 arasında. Yüzde 8’lik dilimi ise 45-59 yaşındakiler oluşturuyor. Bu arada Zeki Müren’i yüzde 65 çoğunlukla erkeklerin dinlediği saptanmış. En çok dinlenen şarkısı hangisi peki?  Bu da ilginç: “Gitme sana muhtacım”… Yani memlekette genç kuşak erkekler, abilerinin, amcalarının aksine, erkekliklerine halel gelir korkusu duymadan, sevgiliye “Gitme sana muhtacım, gözümde nursun, başımda tacım, sana muhtacım” diyerek Zeki Müren’e eşlik edebiliyor. Sevinebilir miyiz acaba?
 
İkinci sırada “Şimdi uzaklardasın” geliyor. Hangimizin gönlü bu uzaklıklar yüzünden hicranla dolmadı ki? Hiç ayrılmayacağımızı zannederken, hayal oluveren kavuşmalar değil miydi zaman zaman bizi yerle yeksan eden? Biz derken bugün 40 yaş üstünde seyredenleri kast ediyorum. Ama görünen o ki, bugünlerde Kalben, Adamlar, Pinhani, Büyük Ev Ablukada, Sena Şener, Nilipek, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Ezhel, Can Kazaz, Deniz Tekin dinleyen gençlik, kalp kırıklıklarını tamir etmeye çalışırken Zeki Müren de basıyor yaralarına… Suzinak makamından…  Üçüncü şarkıya bakarsak, kafa tutacakları zaman da Müren’den yardım alıyorlar, ben seni şimdiye kırk defa unuturdum ama “Ah bu şarkıların gözü kör olsun”.
 
Listenin diğer yedi şarkısı ise şöyle: “Gözlerin Doğuyor Gecelerime”, “Yıldızların Altında”, “Sorma Ne Haldeyim”, “Elbet Bir Gün Buluşacağız”, “Bulamazsın”, “Seni Sordum Yıldızlara”, “Sevemez Kimse Seni”… Hepsinde biraz hüzün… E tabii “ayrılık sevgiye dahil”…
 
Müren’in kare asının en meşhur şarkısı “Beklenen Şarkı”yı da dinleyin gençler… “Gözlerinin içine başka hayal girmesin / Bana ait çizgiler dikkat et silinmesin”… Nihavend bir rica… WhatsApp'tan filan ona bu şarkıyı gönderdiğinizde (“Gitme Sana Muhtacım” için de geçerli bu), yel yepelek kaçmayacağını garanti edemem. Ama bunu yapmasanız da, söze dökmeseniz de karşınızdaki hissediyor. Bilinç düzeyinde değil ama hissediyor işte… İnsan olağanüstü bir varlık malumunuz… Psikoloji dersine girmeyeyim şimdi. Varsın gitsin. Gitmek isteyene dur denmeyecek kadar kısa hayat… Ama gitme demekten çekinmeyecek kadar da… Siz içinizden geldiği gibi yaşayın. Eminim Zeki Bey de böyle isterdi…