Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Filiz Aygündüz | Yaşar Kemal'in hediyesi
19 Mayıs 2013 - 07:05 | YKY Genel Müdürü Tülay Güngen, Yetkin Dikinciler ve Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, proje tanıtımında söz aldılar.
Turkcell ve Yapı Kredi Yayınları, "Hayal Ortağım Servisi" işbirliğinin ilk adımı, Yaşar Kemal'in "Bir Ada Hikayesi" dörtlemesinin son kitabı "Çıplak Deniz Çıplak Ada"nın görme engelliler için Yetkin Dikinciler tarafından okunması...Turkcell, bundan bir yıl önce Young Guru Academy (YGA) ile Hayal Ortağım Servisi projesini başlattı. Hedefini "Görme engellilerin hayallerine ortak olmak" şeklinde açıkladı. Proje kapsamında Turkcell abonesi görme engellilere güncel haberleri, köşe yazarlarını ve Milli Kütüphane arşivinden yüzlerce kitabı telefonlarından dinleyebilme imkanı sağlandı. Türkiye'de nüfusun yüzde 1.4'ünün görme engelli olduğu düşünülürse, fırsat eşitliği açısından son derece önemli bir proje. Projeye, Yapı Kredi Yayınları da dahil oldu bu yıl. Ve bu işbirliğinin ilk adımı, Yaşar Kemal ’in Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Bir Ada Hikayesi dörtlemesinin son kitabı olan "Çıplak Deniz Çıplak Ada"nın Turkcell Hayal Ortağım Servisi’ne dahil edilmesiyle atıldı. Bu adım sayesinde, yerlerinden yurtlarından edilen insanların Ege'de bir adada yaşamlarını kurma mücadelelerini, tiyatro sanatçısı Yetkin Dikinciler'in sesiyle, o adanın içindeymişcesine yaşayabilecek, görme engelli okurlar. Kitap, onlar için bir telefon mesafesi uzaklıkta artık. Hem de ücretsiz.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ın Genel Müdürü Tülay Güngen, projenin ayrıntılarının anlatıldığı toplantıda, bu işbirliğinin tüm bireylerin eşit fırsatlara sahip olduğu daha çağdaş ve engelsiz bir topluma ulaşma hedefine vurgu yaptı. Güngen, "Çıplak Deniz Çıplak Ada"nın Hayal Ortağım Servisi'nde yer almasını "Yaşar Kemal'in görme engelli okuyucularına armağanı" olarak nitelendirip bu armağana aracılık etmenin onurunu yaşadıklarını söyledi ki haklı.

Yüzde 1.4, az buz bir oran değil zira ve bu gerçekten de, efsanevi yazar Yaşar Kemal'e yaraşır bir armağan.

Üstelik sadece bir başlangıçtan söz ediyoruz. Güngen, önümüzdeki dönemde Yapı Kredi Yayınları'nın yıl içinde yayımlayacağı diğer kitapların da ücretsiz olarak Turkcell Hayal Ortağı servisinde görme engellilerle buluşturulacağının müjdesini verdi.

Toplantıda konuşan Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler de projenin fırsat eşitliği sunan içeriğine dikkat çektikten sonra “Amacımız, engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını keyiflendirmek, kolaylaştırmak, onları hayatın içine katmak,” dedi.

Kitabı seslendiren usta tiyatro oyuncusu Yetkin Dikinciler ise projeyi şöyle özetledi: "Hiçbir ekonomik beklenti olmadan ortaya koyulmuş ve gerçekten bu toprağın değerlerine, bu değerlerin yarattığı titreşime daha çok yer açabilmek için, engelleri olanlar için incelikli, nazik bir proje." Hemen ardından da ekledi: "Görme engelliler için bu kitabı seslendirsem de, bu kitabın engelli olmadan göremeyenlerin de kulaklarına ulaşıyor olması benim için gurur kaynağıdır."

Peki görme engelliler bu projeden nasıl yararlanacak? Öncelikle, bir yakınlarının yardımıyla www.hayalortagim.com sitesine girip kaydolmaları gerekiyor. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra 8020 aranıyor. Sesli yanıt sistemiyle abone, Hayal Ortağım Servisi kapsamındaki tüm hizmetlere ve son olarak da Dikinciler'in seslendirdiği "Çıplak Ada Çıplak Deniz"e ulaşıp kitabı dinlemeye başlıyor. Dilediği zaman kitabı okumayı bırakabiliyor, tekrar aradığında kaldığı yerden devam edebiliyor.

Dikinciler'in hakkı var. Edebiyat ile teknolojinin buluştuğu 'incelikli bir proje' bu... Şu ana kadar 4 bin 500 kişiye ulaşabilmiş. Sosyal medya marifetiyle, yazarak, anlatarak bu projenin bilinirliğini artırmak gerek. Sonsuz bir karanlığın içine, bir yazarın zihniyle ışık tutmaktan söz ediyoruz; o ışığın halesinde kurulacak hayallerden... Hem hayalleri paylaşarak çoğaltmak kime iyi gelmez ki?