Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » 100 yıllık kahramanlık destanı

100 yıllık kahramanlık destanı

100 yıllık kahramanlık destanı30 Ağustos 2023 - 03:08
Atatürk’ün yanında, onunla beraber çarpışan, komutanlar, subaylar, onbaşılar, erler ve bugün gururla kutladığımız Zafer Bayramı’na giden yolda gencecik yaşında canını bu topraklar uğruna veren şehitlerimiz tiyatro oyunuyla anılıyor.
Cumhuriyetimizin 100. yılı farklı sanat disiplinlerinde bu yıla özgü üretimleri getirdi. Bu anlamlı yılda sahneye taşınan oyunlardan biri de Cüneyt İngiz’in kurucusu olduğu Tezat Sanat’ın yeni oyunu “Çanakkale’den Kurtuluş’a 100 Yıl”. Oyunda Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ün yanında, onunla beraber çarpışan, komutanlar, subaylar, onbaşılar, erler ve bugün gururla kutladığımız Zafer Bayramı’na giden yolda gencecik yaşında canını bu topraklar uğruna veren şehitlerimiz anlatılıyor. 
 
 
Cüneyt İngiz, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı anılarından derleyip kaleme aldığı oyunda  ‘meddah’ olarak yer alıyor. Oyunun yönetmenliğini Ali Yaylı yapıyor. Oyunun müzikleri Koray Kahraman, ses tasarımı Emrah Can Yaylı tarafından hazırlandı. Afişte Deniz Nida Şener, sahnede Burcu İngiz imzası bulunuyor. İsviçre Atatürkçü Düşünce Derneği ve İsviçre Türk Kadınlar Birliği’nin organizasyonuyla, İsviçre’nin Zürih kentinde prömiyer yapacak olan “Çanakkale’den Kurtuluş’a 100 Yıl” adlı oyun tiyatro sezonu boyunca yurt içinde; İstanbul’da ve birçok şehirde sahnelenecek. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nın kahraman komutanları Halil Sami Bey, Hüseyin Avni Bey, Şefik Bey, Mahmut Sabri Bey, Doktor Tarık Nusret, Fahrettin Paşa, Esat Paşa ve daha nicelerinin hikâyelerinin anlatılacağı oyun Cüneyt İngiz’in yıllardır sahnelediği “Anılarla Atatürk” adlı oyundan sonra merakla bekleniyor.