Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » 2023, Âşık Veysel Yılı ilan edildi

2023, Âşık Veysel Yılı ilan edildi

2023, Âşık Veysel  Yılı ilan edildi30 Aralık 2022 - 10:12
UNESCO’nun anma ve kutlama yıl dönümleri arasına aldığı Âşık Veysel’le ilgili bir adım da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, Resmi Gazete’de, vefatının 50. yıl dönümü olan 2023’ün “Âşık Veysel Yılı” olarak kutlanmasına ilişkin genelge yayımladı.
KÜLTÜR SANAT SERVİSİ
 
Erdoğan, “Sazı ve sözüyle dünya penceresinden insanlığa seslenen Âşık Veysel’i hürmetle ve rahmetle yâd etmek üzere yıl boyunca yurt genelinde ve yurt dışında etkinlikler düzenlenecektir” ifadelerini kullandı.
 
Bu kapsamda düzenlenecek etkinliklerin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütüleceğini bildiren Erdoğan, genelgede “Söz konusu etkinlikler Cumhurbaşkanlığı’nca belirlenecekler, Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecektir. Etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ile görsel dokümanlar ilgili kurumlarla birlikte belirlenecek, kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanılacaktır. Gerçekleştirilecek etkinliklere ait giderler ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacaktır. Bu çerçevede yıl boyunca tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim” sözlerine yer verdi. 
 
UNESCO’nun Paris’te düzenlenen 41. Genel Konferansı’nda alınan kararla anma ve kutlama yıl dönümlerine Âşık Veysel ile Süleyman Çelebi de dahil edilmişti.