Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » 2023 Everest İlk Roman Yarışması'nın sonucu açıklandı

2023 Everest İlk Roman Yarışması'nın sonucu açıklandı

2023 Everest İlk Roman Yarışması'nın sonucu açıklandı02 Kasım 2023 - 05:11
Edebiyatımıza her yıl yeni bir romancıyı kazandıran Everest İlk Roman Yarışması'nın bu yılki kazananı “Sisler Dağıldığında” isimli dosyasıyla Gülhan Davarcı oldu.

Cemil Kavukçu'nun her yıl olduğu gibi destek verdiği ve Bahriye Çeri, Gülfem Pamuk, Irmak Zileli, Çimen Günay Erkol ve Sibel Oral'dan oluşan jüri, gerekçelerini şöyle sundu:

“Baba erkini deşifre etmesi, farklı biçimlerini görünür kılması, bunu yaparken güçlü bir kurgu oluşturması, dili gösteriye kaçmadan olgun ve tutumlu kullanımı, karakterin psikolojik derinliğini yansıtmadaki başarısı nedeniyle bu dosyayı ödüle değer bulduk."

Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları anabilim dalında tamamlayan Gülhan Davarcı, 2009 yılından bu yana İngilizce öğretmenliği yapıyor. Yazıları çeşitli dergi ve platformlarda yayımlanan Davarcı'nın “Çok Özel Dostlar Kulübü” (2017) adlı bir öykü kitabı da bulunuyor.

Bu yıl yarışmaya 183 dosya katıldı

25 Mayıs 2023'te başvuruya açılan 2023 Everest İlk Roman Yarışması'na 14 Temmuz 2023 tarihine kadar 183 roman dosyası katıldı.

Anonim olarak ön elemeden geçirilen dosyalar arasından finale kalan on dosya belirlendi ve jüri, “Sisler Dağıldığında” isimli romanı birinciliğe değer buldu.

“Sisler Dağıldığında”, 2024 yılı içinde Everest Yayınları editörlüğünde raflarda yerini alacak.