Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » 2557’nci 'Dionysos Şenliği' Seferihisar’da yeniden hayat buldu

2557’nci 'Dionysos Şenliği' Seferihisar’da yeniden hayat buldu

2557’nci 'Dionysos Şenliği' Seferihisar’da yeniden hayat buldu20 Ağustos 2023 - 12:08
Tarihteki 12 İon kentinden biri olan Teos, ilki M.Ö. 534’te yapılan Dionysos Şenliği’ne, 2557 yıl sonra yeniden ev sahipliği yaptı. Dünyada ilk sanatçılar birliğinin kurulduğu topraklar Seferihisar Sığacık sokakları gün boyunca sanat etkinliklerine sahne oldu.
Şenliğe katılan sanatçılar, şenliğe özel muhteşem bir sahne şovuna imza attı.
 
Oyuncular Sendikası’ndan Erkan Can sanatın birleştirici gücü ve bereketinin binlerce yıldır toplumlara değer kattığını belirterek, “Dionysos Şenliği’nin uluslararası bir festivale dönüşmesi için Oyuncular Sendikası olarak üzerimize düşen her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.
 
 
Oyuncu Bekir Aksoy ise Anadolu'nun binlerce yıllık köklü kültürünün geleneksel ve çağdaş unsurlarının çok özel sanatsal etkinliklerle taçlanacağı şenliğin, sanat adına çok değerli olduğunu ifade ederek, şenlikte bulunmaktan mutluluk ve gurur duyduğunu belirtti. “Sanatçılar Teos’ta” oyununa sunumu ile değer katan sevilen oyuncu Taner Rumeli de bu yıl ilki gerçekleştirilen şenliğe Oyuncular Sendikası olarak önümüzdeki yıl daha geniş katılım sağlayacaklarını vurguladı. Yine Oyuncu Sendikası’ndan Tuba Erdem de, sanatçılara verilen değer arttıkça toplumun da geliştiğini söyleyerek, Seferihisar Belediyesi’ne binlerce yıllık festivale yeniden hayat verdiği için sanatçılar adına teşekkür etti.
 
 
2557 yıllık gelenek yeniden canlandı
 
İlki M.Ö. 534’te yapılan 2557 yıllık Dionysos Şenlikleri binlerce yıl sonra yeniden hayat bulurken, Sığacık’ın her köşesi sanat etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Ürkmez Kadın Tiyatrosu “Zeytinime Dokunma” oyununu, Oyuncular Sendikası ise şenliğe özel hazırladıkları “Sanatçılar Teos’ta” oyunu ile izleyici karşısına çıktı. “Sanatçılar Teos’ta” oyununda muhteşem görsel şovu ile izleyenler büyülenirken, İzmir Devlet Opera ve Balesi ise festivalin kapanış gösterisinde Seferihisar Sığacık’ta tam anlamıyla kulakların pasını sildi. Sanat dolu unutulmaz gecenin sonunda ise Dj Ozan Akçiçek şenliğe katılanların hafızalarından silinmeyecek bir müzik şov gerçekleştirdi.