Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » 27. İstanbul Tiyatro Festivali'nde bu hafta

27. İstanbul Tiyatro Festivali'nde bu hafta

27. İstanbul Tiyatro Festivali'nde bu hafta14 Kasım 2023 - 11:11
27. İstanbul Tiyatro Festivali, yerli ve uluslararası gösterileri izleyiciyle buluşturmaya devam ediyor.
Son on yılda dans dünyasında beklenmedik bir kırılma yaratarak çağdaş dansı geniş kitlelere ulaştırmayı başaran, Londra merkezli, dünyaca ünlü Hofesh Shechter Topluluğu, nefes kesici dans gösterisi Çifte Cinayet’le festivale konuk oluyor. N Kolay Dijital Banka’nın yüksek katkıda bulunan gösteri sponsoru olarak destek verdiği gösteri, 14-15 Kasım saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak.
 
Londra Kraliyet Balesi, Metropolitan Operası, Nederlands Dans Theater, Broadway, BBC gibi topluluk ve kurumlar için koreografiler üreten; 2008’de Londra’da kurduğu topluluğuyla dünya sahnelerinde bir coşku fırtınası estiren Hofesh Shechter imzalı Çifte Cinayet, koreografın alametifarikası olan bir ikilik barındırıyor ve iki ayrı bölümden oluşuyor. Eserin ilk bölümü Palyaçolar’da Shechter, şiddete olan duyarsızlığımızı, eğlence adı altında ne kadar ileri gidebileceğimizi inceliyor. Gösterinin ikinci bölümü Çözüm’de ise bir önceki bölümde sarsılan seyirciyi deva niteliğindeki bir sevecenlikle sarıp sarmalıyor, bir şefkat sığınağı yaratıyor. Sahnede hayranlık uyandıran 10 dansçı, seyirciyle çok az dans gösterisinde rastlanabilen bir yakınlık kuruyor. 
 
Işıl Kasapoğlu’nun küratörlüğünde gerçekleştirilen 27. İstanbul Tiyatro Festivali, 25 Kasım’a kadar sürecek. Festivalin programı tiyatro.iksv.org/tr/program; ücretsiz yan etkinlik takvimi ise tiyatro.iksv.org/tr/yan-etkinlikler adresinde.
 
Festival biletleri passo.com.tr, Passo mobil aplikasyonu, Passo perakende satış noktaları ve İKSV gişesinde.
 
Festivalde Haftanın Diğer Oyunları
 
TERÖRİZM
15-16 Kasım 20.00 / Caddebostan Kültür Merkezi
 
 
BAKLAVA CUMHURİYETİ
17-18 Kasım 20.00 / DasDas
 
 
BANKTA
17-18 Kasım 20.00 / Süreyya Operası
 
 
KABUK
18-19 Kasım 15.00 / Alan Kadıköy