Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Akan Beden Performans ve Konuşma Dizisi 2. edisyonu başlıyor

Akan Beden Performans ve Konuşma Dizisi 2. edisyonu başlıyor

Akan Beden Performans ve Konuşma Dizisi 2. edisyonu başlıyor04 Eylül 2023 - 01:09
İstanbul’un iki yakasında Beyoğlu, Çemberlitaş ve Yeldeğirmeni’nde olmak üzere üç farklı mekâna yayılarak yedi performans sanatçısını konuk eden Akan Beden’in ikinci edisyonu başlıyor.

Zeynep Nur AyanoğluMelike Bayık ve Abdullah Ezikin düzenlediği Akan Beden Performans ve Konuşma Dizisi”nin ikinci edisyonu üç ayrı mekânda üç ayrı oturumla gerçekleşiyor. 6 Eylül Çarşamba günü Sanat Kritikte başlayacak olan program 8 Eylül Cuma günü Barın Han’da devam ederek 13 Eylül Çarşamba günü KOLİ Art Space’te son bulacak. Etkinlik kapsamında akışkanlık, dolambaçlılık, elastiklik ve çeviklik gibi temalara uygun olarak seçilen canlı performanslar ve video kayıtları izleyiciyle buluşuyor.

Akan Bedenin birinci oturumunda (6 Eylül Çarşamba) Gözde Mimiko Türkkan ve Pınar Derin Gençer yer alıyor. Abdullah Ezik’in moderatörlüğünde Sanat Kritik’te gerçekleşecek etkinlikte Gözde Mimiko Türkkan “Dalgalanan Bedenler, Bedenlenen Dalgalar” başlıklı performatif bir sunum gerçekleştirecek. Sonrasında ise, Pınar Derin Gençer, kurucusu olduğu İstanbul Performance Art iş birliği ile, “Hafızanın Katmanlarında Yürümek” başlıklı bir konuşma yapacak. Sanatçıların video performansları mekânda gün boyu izlenebilir.

Akan Bedenin ikinci oturumunda (8 Eylül Cuma) Hilal Polat, Julie Upmeyer ve Marirose Pritchard ve Aslı Dinç yer alıyor. Zeynep Nur Ayanoğlu’nun moderatörlüğünde Barın Handa gerçekleşecek etkinlikte Hilal Polat “Disiplinlerarası Çalışmalar: Sanat, Tiyatro, Tasarım” üzerine konuşacak. Julie Upmeyer ve MarirosePritchard’ın Akan Beden’e özel ürettikleri “Boşluk Fraksiyonu-Aktarım Sekmesi” video performansı üzerine PASAJ iş birliğiyle bir söyleşi düzenlenecek. Aslı Dinç’in <andata> videosu mekânda gün boyu izlenebilir. Ayrıca Michael Maurissens’inon the nature of context” videosu Kunststiftung NRW iş birliğiyle ilk kez gösterilecek.

Akan Bedenin üçüncü ve son oturumunda ise (13 Eylül Çarşamba) Dilşad Aladağ yer alıyor. Melike Bayık’ın moderatörlüğünde KOLİ Art Spacete gerçekleşecek etkinlikte Dilşad Aladağ “TAKLAK” başlıklı bir canlı performans yaparak “Kişisellik ve Toplusallık Arasında” konulu bir konuşma yapacak.

Mekânlar: Sanat Kritik—Beyoğlu, Barın Han—Çemberlitaş, KOLİ Art Space—Yeldeğirmeni

Tarihler: 6 Eylül Çarşamba (Sanat Kritik), 8 Eylül Cuma (Barın Han) ve 13 Eylül Çarşamba (KOLİ Art Space)

Saat:Canlı performans ve konuşmalar 18.00-20.00, video gösterimleri tüm gün

Davetli Sanatçılar: Gözde Mimiko Türkkan, Pınar Derin Gençer, Hilal Polat, Aslı Dinç, Julie Upmeyer, Marirose Pritchard, Dilşad Aladağ.

Afiş Tasarımı:Rümeysa Cebeci

Bilgi için:zeynepayanoglu@gmail.com, abdullahezik@gmail.comveya 0544 670 98 74