Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Alaca Höyük eserleri Yapı Kredi Müzesi'nde

Alaca Höyük eserleri Yapı Kredi Müzesi'nde

Alaca Höyük eserleri Yapı Kredi Müzesi'nde08 Eylül 2023 - 11:09
Yapı Kredi Müzesi, Alaca Höyük kazılarında çıkarılan arkeolojik eserlerin önemli bir bölümünü geçici süreyle müzesine taşıyor.
Yapı Kredi Müzesi, Alaca Höyük kazılarında çıkarılan arkeolojik eserlerin önemli bir bölümünü geçici süreyle müzesine taşıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifiyle 1935 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk arkeoloğu Remzi Oğuz Arık ve etnolog Hâmit Zübeyr Koşay tarafından Çorum’da başlatılan ve Türkiye Cumhuriyeti’ni uluslararası alanda temsil eden ilk bilimsel kazı unvanına sahip Alaca Höyük eserleri, bu sergide ilk defa bir arada sergilenecek. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın işbirliğiyle Cumhuriyet’in 100. yılına özel hazırlanan Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alaca Höyük sergisi, 13 Ekim 2023 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında Yapı Kredi Müzesi’nde ücretsiz ziyaret edilebilecek.
 
Sergi kapsamında Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Alaca Höyük Müzesi, Çorum Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nden 235 arkeolojik ve etnografik orijinal eser İstanbul Yapı Kredi Müzesi’ne getirilerek kronolojik ve tematik bölümler altında sunulacak. Türk Tarih Kurumu Arşivi’nden seçilen fotoğraflar ve Mahmut Akok tarafından yapılan orijinal çizimlerin bir kısmı ise ilk defa bu sergide görülebilecek.
 
 

Görsel 1: Hatti Dönemi'ne ait gümüş kakmalı tunç boğa heykelciği (Anadolu Medeniyetleri Müzesi Koleksiyonu)

 

 

Görsel 2: Hitit Dönemi'ne ait altın "Kırların Koruyucu Tanrısı" kabartması (Çorum Müzesi Koleksiyonu)

 

Görsel 3: Alaca Höyük Sfenksli Kapısı (1939, Türk Tarihi Kurumu Arşivi)