Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Arter’de yetişkin atölyeleri

Arter’de yetişkin atölyeleri

Arter’de yetişkin atölyeleri10 Ocak 2024 - 05:01
Arter’in, katılımcıların kendi ifade dilini sanat yoluyla keşfetmesini, biçim ve içerik arasındaki ilişkileri araştırmasını amaçlayan yetişkin atölyeleri yeni yılda da devam ediyor.

Sanatçı Yaşam Şaşmazer’in yürütücülüğünde düzenlenen “Tekrar İnşa Edilen Yüz” başlıklı atölye 13 Ocak Cumartesi günü; sanatçı Borga Kantürk’ün yürütücülüğünde düzenlenen “Vapurda Bir Gün” atölyesi ise 20 Ocak Cumartesi günü Arter’in Atölye alanında gerçekleşecek. Yetişkin atölyeleri hakkında detaylı bilgiye arter.org.tr üzerinden ulaşılabilir. Biletler, Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve Biletix üzerinden temin edilebilir.

Arter’in sergi programından yola çıkarak şekillendirilen ve Öğrenme Programı kapsamında düzenlenen yetişkin atölyeleri, katılımcıları çeşitli üretim yöntemleri ve malzemelerle çalışmaya davet ediyor.

“TEKRAR İNŞA EDİLEN YÜZ”

13 Ocak 2024 Cumartesi günü saat 14:00’te Arter’in Atölye mekânında Yaşam Şaşmazer’in yürütücülüğünde gerçekleşecek “Tekrar İnşa Edilen Yüz” başlıklı atölye çalışması, sanatçının Arter’de devam eden Kendi Gölgesinde başlıklı grup sergisinde yer alan İsimsiz (Yerinden Edilmiş Otoportre) (2017) adlı yapıtından yola çıkıyor. Şaşmazer’in portre, otoportre, aidiyet ve kimlikle bağlantılı konuları doğadan toplanmış çeşitli malzemeleri dahil ederek işlediği üretiminden esinle kurgulanan atölye, katılımcıları önce kendi otoportrelerini yapıp sonra bunları yaprak, dal, yosun gibi doğal malzemelerle yorumlamaya davet ediyor. Katılımcılar atölyede mevcut olan materyalleri kullanabilecekleri gibi otoportrelerini yorumlarken kullanmak isteyebilecekleri malzemeleri ve nesneleri yanlarında da getirebilirler.

 

“VAPURDA BİR GÜN”

20 Ocak 2024 Cumartesi günü saat 14:00’te Atölye’de Borga Kantürk’ün yürütücülüğünde gerçekleşecek “Vapurda Bir Gün” başlıklı atölye ise, sanatçının Kendi Gölgesinde başlıklı grup sergisinde gösterilen Ortada (2011) adlı eseri ile Arter Kütüphanesi’nde yer alan Kısa Mesafeler Kitaplığı (2021) adlı yerleştirmesinden hareketle vapur deneyimine ve seyahat fikrine odaklanacak. Kantürk’ün pratiğinde sıklıkla yer bulan kısa mesafe seyahat araçlarından esinle kurgulanan atölye, akan zamanı, özellikle de vapurda geçen, deniz üzerinde daha sakin, dingin ve konforlu bir yolculuk deneyimi vadeden zamanı odağına alacak. Katılımcılardan atölye gününden önce şehir içinde bir vapur seyahati planlamaları ve bu seyahati 100’den az sayfalı bir kitabı okuyarak geçirmeleri istenmektedir. Katılımcıların, kitapta kendilerini en çok etkileyen satırların altlarını çizmeleri, kişisel izlerini kitaba bırakmaları atölye çalışması için önemlidir. Kitabı okuma deneyimi, katılımcıların atölye çalışması için Arter’e geldiklerinde tamamlanacaktır. Katılımcıların atölye günü yanlarında vapurda okumaya başladıkları kitabı ve seyahat sürecini belgeleyen kendi çektikleri iki fotoğrafı beraberlerinde getirmeleri rica edilir.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri, Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve Biletix üzerinden temin edilebilir. Arter Beraber üyeleri, atölye katılımlarında değişen oranlarda indirimlerden faydalanabilir.