Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Atatürk’e dair yeni görüntüler

Atatürk’e dair yeni görüntüler

Atatürk’e dair yeni görüntüler17 Ağustos 2023 - 01:08
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hayata geçirdiği Film Mirasım adlı site ve mobil uygulamaya Atatürk’ün daha önce yayınlanmamış görüntüleri eklendi. 1918-1938 yılları arasında çekilmiş 128 dijital filmin yer aldığı arşivde 1938-1950 yılları arasından ise 195 belge niteliğinde görüntü var.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl aralık ayında internet üzerinden meraklılarıyla buluşturduğu “Film Mirasım” sitesi ile mobil uygulamasına  Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten de yeni görüntüler eklendi. Atatürk’ün daha önce yayınlanmamış yüksek kalitedeki görüntülerinden, Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına, Anıtkabir’in yapımından Kore Savaşı görüntülerine kadar pek çok önemli tarihî filmin yer aldığı site ve mobil uygulamada 911 belge film yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un başlattığı çalışmayla kültürümüzün görsel hafızası olarak hizmete sunulan siteye yıl sonuna kadar 200 film daha eklenecek. 
 
Şu anda 128 film var 
 
Sinema Genel Müdürlüğü arşivlerinden dijitalleştirilerek meraklılarıyla buluşturulan filmlerin 71 adedi Osmanlı’nın son dönemi olan 1895-1918 yıllarına ait. Atatürk dönemini kapsayan 1918-1938 yılları arasındaki 128 dijital filmin yer aldığı arşivde, 1938-1950 yılları arasından 195 belge niteliğinde görüntü bulunuyor. Sitedeki filmlerin 203 adedini 1950-1960 yılları arası, 225 adedini ise 1960 sonrası yıllar oluştururken “Film Mirasım” adresinde 89 adet de çeşitli görüntüler bulunuyor. 
 
 
Sergi açılışları, fuarlar, konserler, belgeseller, halk eğitimi, tanıtım filmleri ve karışık haber içerikli filmlerle çeşitli dönemlerin insan manzaralarına, tarihi mekânlara ve halkın yaşantısına tanıklık ediliyor. Sinema Genel Müdürlüğü film arşivinde yer alan diğer belge filmler de dijitalleştirilme süreci tamamlandıkça siteye yükleniyor. Kullanıcılar bu filmleri “Yeni Eklenenler” sekmesi altından kolaylıkla takip edebiliyor. Sitede akademisyenler, araştırmacılar ve vatandaşların da kaynak göstererek filmlere katkı sağlayabilecekleri dinamik bir yapı da oluşturuldu. Kullanıcı adı ile giriş yapanların “Bize Ulaşın” sekmesi altında yer alan formu doldurarak öneri ve film taleplerine ulaşabilmesi sağlanıyor. Siteye http://filmmirasim.ktb.gov.tr adresinden ve mobil uygulamadan ulaşılıyor. 
 
Görsel miras 
 
Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, “Film Mirasım” projesine ilişkin “Bakanlığımız, kültürel mirasımızın görsel belleğini oluşturan filmlerin muhafazasına ve gelecek kuşaklara aktarılmasına büyük önem vermektedir” dedi. Yılmaz, Türkiye’nin görsel mirasının korunması için bundan sonra da çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceklerini belirtti.  
 
Genelkurmay Başkanlığı Merkez Ordu Sinema Dairesinden Malul Gaziler Cemiyetine, Matbuat Umum Müdürlüğü’nden Hilal-i Ahmer’e kadar birçok kurumun kayda aldığı nitrat, asetat ve polyester tabanlı eşsiz filmlerin Bakanlık tarafından bir araya getirildiğini vurgulayan Yılmaz “Filmler tek tek fiziki restorasyonları yapılarak yüksek çözünürlükte tarama yapabilen cihazlarla dijital ortama aktarıldı. Filmlere ilişkin bilgi ve açıklamalar ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu ve Sinema Genel Müdürlüğü’nce oluşturuldu” diye konuştu.