Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » ‘Atatürk heykeli Prag’la uyumlu olacak’

‘Atatürk heykeli Prag’la uyumlu olacak’

‘Atatürk heykeli Prag’la uyumlu olacak’17 Ağustos 2023 - 01:08
Türkiye’nin Prag Büyükelçiliği’nin kentteki bir parka dikmek istediği ancak Türkiye karşıtı lobiler tarafından engellenmeye çalışılan Atatürk heykeli projesini üstlenen ünlü heykeltraş Hüseyin Suna, Prag’ın mimari ve sanatsal dokusu ile uyumlu olacak heykelin çizimlerini hazırladıklarını söyledi. Suna, “Şu anda heykel için değil, heykelin yeri ile ilgili izin verilmedi” dedi.
AYDIN HASAN Ankara - Çekya’nın başkenti Prag’da Türkiye Büyükelçiliği’nin yakınındaki parka bir Atatürk heykelinin dikilmesi için Prag Belediyesi 6. Bölge’ye yer başvurusu yapıldı. Heykel için Çekya Başbakanlık Ulusal Güvenlik Danışmanı ile Dışişleri Bakanlığı olumlu görüş verdi. Ancak ilçe belediyesinde koalisyonu oluşturan küçük partilerinden birinin (PRAHA SOBE) sorun çıkarması nedeniyle belediyeden onay çıkmadı.  
 
‘Süreç devam ediyor’ 
 
Başvuruda, Heykeltraş Hüseyin Suna’ya ait projenin çizimleri de yer aldı. Suna, projeyle ilgili Milliyet’e şu değerlendirmede bulundu: “Prag Büyükelçimiz bana Prag’a bir heykel yapmak istediğini iletti. 5-6 ay önce çalışmaya başladık. Atatürk fotoğraflarını tarayarak değerlendirmede bulunduk. Prag; tarihi dokusu, kültürü, sanatı ile özel bir kent. Atatürk heykeli, Prag’ın dokusu ile uygun olmalıydı. 2.30 santimetre boyunda bir Atatürk heykeli çizimi yaptık. Kaide boyu 1 metre olacaktı. Bu yer istemek için yaptığımız bir projeydi. Eğer izin çıksaydı Prag’a gidip projeyi makete dönüştürecektik. İzin çıkmayınca proje, bu ilk aşamada kaldı... Süreç devam ediyor. Eğer olumlu karar çıkarsa, Atatürk’ün kimliğiyle Prag’ın sanatsal ortamına, mimari dokusuna uygun bir heykel tasarlayacağız.” 
Etiketler: prag  heykel  Atatürk