Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Bodrum’da ‘Devrim’ zamanı

Bodrum’da ‘Devrim’ zamanı

Bodrum’da ‘Devrim’ zamanı01 Ağustos 2023 - 11:08
Türk resminin usta ismi Devrim Erbil, Bodrum’da sergi açtı. Serginin açılışında Erbil, Bodrum’un bir sanat kenti olarak anılmasını istediğini söylerken Devrim Erbil Müzesi’nin de müjdesini verdi.
KÜLTÜR SANAT SERVİSİ - Türk resim tarihinin en önemli isimlerinden olan Prof. Dr. Devrim Erbil’in yeni sergisi Bodrum Kumbahçe Gemi Yanaşma İskelesi’nin karşısındaki Gallery Art Port’da açıldı. Usta sanatçının “Bodrum’da Devrim” adlı sergisi, içerisinde birbirinden farklı tekniklerin kullanıldığı birçok özel yapıttan oluşuyor. Erbil’in 20 eserin sergilendiği serginin 13 Ağustos tarihine kadar ziyaret edilebileceği belirtildi.
 
‘Coşku veriyor’
 
Serginin açılışında konuşan Devrim Erbil, “Sevgi dolu, sanat dolu bir ortamda insan hem dostlarıyla karşılaşıyor hem de Bodrum’da çalışmanın çok özel bir ortam olduğunu bir kez daha görüyor. ‘Bodrum’un bir sanat kenti olsun’ diye büyük çaba gösteriyorum. Yeni bir galeri açılmasının ya da sanat için yeni bir proje üretilmesi benim için büyük bir coşku kaynağı oluyor. Çünkü bizim zamanımızda bunları yapacak kimseler yoktu. İdealist bir ortamda yetişmenin heyecanıyla hep ‘Sanat’ diyoruz, ‘Özgürlük’ diyoruz, ‘Yaratıcılık’ diyoruz. O nedenle dostlarımı görmekle bu sergi amacına ulaşmış oluyor. Amacım sanatın her yere ulaşması. Bodrum’da da bunu yapmaya çalışacağız. Buradaki eserlerimde Bodrum var” diye konuştu. Yeni eserlerinde ise sadece İstanbul’un değil dünya başkentlerinin olacağını belirten Erbil, “yaşadığım ortamın heyecanını bütün sanatseverlere duyurmaya çalışacağım” dedi. 
 
 Müze heyecanı
 
Devrim Erbil şu sıralar Bodrum’da hazırlıkları tamamlanan Devrim Erbil Müzesi’nin heyecanını yaşıyor. 1500 metrekarelik alanda mimar Alper Aytaç tarafından inşa edilecek müze için yasal izinler tamamlanmak üzere. Milliyet’e konuşan Erbil en kısa sürede müzenin inşasına başlayacaklarını açıkladı. Müzede, Erbil’in sanat yaşamından izlerin takip edileceği minimum 200 eserin aynı anda sergileneceği özel alanlar hazırlanıyor. Müzede aynı zamanda atölye çalışmaları ve sanat buluşmaları da gerçekleşecek.
 
 
Devrim Erbil Müzesi’nin 1500 metrekarelik alana yayılması ve fotoğraftaki gibi görünmesi planlanıyor. 
 
 
“Bodrum’da Devrim” adlı sergi 13 Ağustos’a kadar Gallery Art Port’da.