Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Decollage Art Space’in “Le Voyage” Sergisi Ziyaretçilerini Ağırlamaya Devam Ediyor

Decollage Art Space’in “Le Voyage” Sergisi Ziyaretçilerini Ağırlamaya Devam Ediyor

Decollage Art Space’in “Le Voyage” Sergisi Ziyaretçilerini Ağırlamaya Devam Ediyor06 Haziran 2022 - 12:06
Decollage Art Space’in, 19. yüzyılın önemli Fransız şairlerinden, modernist estetiğin habercisi Charles Baudelaire’in aynı isimli şiirinden ilham alan “Le Voyage” (Yolculuk) başlıklı sergisi, Modern Türk resminin usta sanatçılarını bir araya getiriyor. 11 Mayıs 2022 tarihinde açılan sergi, 30 Haziran 2022’ye dek ziyaret edilebilecek.

 

Genç ve yeni nesle sanatı sevdirmek, sürdürülebilir bir sanat ortamı yaratmak ve multidisipliner üretim alanını desteklemek amacıyla hayata geçen Decollage Art Space’in Fransızca’da “yükseliş” anlamına gelen ismiyle de diyaloğa geçen sergi, Türk sanat tarihine iz bırakmış pek çok sanatçının resim ve heykellerini izleyiciyle buluşturmayı hedefliyor.

Yolculuk teması pek çok yazarın, sanatçının üretimlerinde önemli bir esin noktası olarak karşımıza çıkar. Bu serginin de odağını oluşturan tema, sanatçıların yolculuk kavramına kendi perspektiflerinden bakışlarını bir araya getiriyor. Doğa tasvirleri, natürmortlar, at figürleri, peyzajlar, günlük yaşamdan sahneler ve portrelerin konu olduğu resimlerin yanı sıra heykellerin de yer aldığı sergi, sanatseverleri bir yolculuğa davet ediyor.

“Bir yolculuk yapalım, buharsız ve yelkensiz! Bu sıkıcı zindanı biraz ısıtmak için."

"Ufkun çerçevesine tuval gibi gerilmiş  zihnimize, ne görüp geçirdiniz resmedin. Deyin, neler gördünüz?” Charles Baudelaire’in “Le Voyage” şiirinden alıntı.

Serap Atala’nın danışmanlığındaki sergide yer alan sanatçılar: Selim Turan, Adnan Varınca, Avni Arbaş, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Burhan Uygur, Süleyman Saim Tekcan, Mustafa Pilevneli, İbrahim Örs, Fevzi Karakoç, Haşim Nur Gürel, Dilek Işıksel, Resul Aytemür, Mahmut Karatoprak, Kemal Önsoy, Mahir Güven, Bubi, Gülten İmamoğlu, Mehmet Güler, Atilla Atala ve Meliha Sözeri.