Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Duygu Asena Roman Ödülü sahibini buldu

Duygu Asena Roman Ödülü sahibini buldu

Duygu Asena Roman Ödülü sahibini buldu05 Nisan 2024 - 05:04
Türkiye’yi kadın hakları özgürlük ve eşitlik konularında “ilk”lerle tanıştıran Duygu Asena’nın anısına, 2007 yılından bu yana verilen Duygu Asena Roman Ödülü sahibini buldu. 4 Nisan 2024 Perşembe günü toplanan seçici kurul, oy çokluğuyla Cüret adlı romanıyla Neslihan Önderoğlu’nu ödüle değer gördü.
Doğan Kitap’ın Duygu Asena'nın anısını ve fikirlerini yaşatmak için her yıl düzenlediği Duygu Asena Roman Ödülü sonuçlandı.
 
Doğan Hızlan başkanlığında toplanan Asuman Kafaoğlu Büke, Filiz Aygündüz, İhsan Yılmaz, Sibel Oral, Elif Tanrıyar ve geçtiğimiz yılın ödül alan ismi Arlin Çiçekçi’den oluşan seçici kurul yaptığı toplantıda Neslihan Önderoğlu’nun Cüret adlı romanını, oy çokluğuyla ödüle değer gördü.
 
Jüri, ödül gerekçesinde; Neslihan Önderoğlu’nu Cüret adlı romanındaki “kimsesizlerin ve toplumda yerini bulamayanların direncini anlattığı hikayesiyle ve anlatı dilinin yetkinliği, temaları dağılmadan bütünlüğe taşıması” ile ödüle değer görüldüğünü belirtti.
 
Ödülün bu yılki sahibi Neslihan Önderoğlu ise duygularını şu şekilde dile getirdi: “Duygu Asena gibi simgeleşmiş bir isimle verilen bu ödüle romanım Cüret’in değer bulunmasından onur duydum. Bu sorumluluk ve geleneği tıpkı benden önce ödülü alan arkadaşlarım gibi taşıyacağım. Değerli jüri üyelerine teşekkür ederim.”