Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Ele avuca sığmaz dehayı anıyoruz

Ele avuca sığmaz dehayı anıyoruz

Ele avuca sığmaz dehayı anıyoruz03 Nisan 2023 - 01:04
Milliyet Sanat nisan sayısında dopdolu bir sanat güncesiyle okurla buluşuyor. Derginin kapağında vefatının 50. yıl dönümünde efsane ressam Pablo Picasso, Ara Güler tarafından çekilen fotoğrafıyla yer alıyor. Picasso yıl boyunca tüm dünyada anılacak.
Türkiye’nin sanat rehberi Milliyet Sanat, nisan sayısının kapağını ünlü ressam Pablo Picasso’ya ayırdı. 8 Nisan 1973’te hayata veda eden sanatçının ölümünün 50. yılı vesilesiyle Hülya Avtan, “Ele avuca sığmaz deha Picasso’nun ardından” başlıklı yazısıyla okur karşısına çıkıyor. Avtan, İspanya ve Fransa’nın iş birliğiyle hayata geçirilen “Picasso Celebration” projesi kapsamında dünya genelindeki etkinlikleri merkeze alıyor.
 
 
Picasso’nun başyapıtlarından “Guernica” anma etkinliklerinin sembollerinden biri olacak. 
 
Festival coşkusu
 
Ayın Söyleşisi’nde Asu Maro sorularını, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi Film Ödülü’yle dönen “Karanlık Gece”nin oyuncularından Berkay Ateş’e yöneltti. “Karanlık Gece” için “Bu filmi bir ömür taşırım sırtımda” diyen Ateş, “Biraz durmaya, bakmaya ihtiyacımız var. Çok öfkeliyiz. Soğukkanlılığımızı kaybettiğimiz zaman eleştirdiğimiz şeye dönüşüyoruz” şeklinde konuşuyor.
 
 
 
Ayın Söyleşisi’nin konuğu Berkay Ateş.
 
Derginin sinema sayfalarında ise ‘bayram’ var. Müjde Işıl, 7-18 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 42. İstanbul Film Festivali’ni direktör Kerem Ayan ile konuştu. Engin Ertan “Berlin’de ‘normal’e dönüş” başlığı altında pandemiden sonra tam kapasite çalışan salonlarda gerçekleşen 73. Berlin Film Festivali’nden izlenimlerini paylaştı.
 
Edebiyat sayfaları çocuk kitaplarından komşudaki edebiyata kadar geniş bir skala sunuyor. Eda Köprü Yılmayan, Oğuz Atay’ın ilk kez Yunancaya çevrilen “Tutunamayanlar”ını çevirmen Niki Stavridi ile konuştu. Çevirmen, romana dair “‘Tutunamayanlar’da sahtelik veya yapay kurgu taşıyan tek bir satır görmedim,” diyor. İzmir’deki Hermes Sahaf’ın sahibi Ümit Nar ise depremzede sahafların yaşadıklarını kaleme aldı. Tarih niteliği taşıyan kitapların bir bölümünün yitirildiğini söyleyen Nar, depremzede sahafların yeniden ayağa kalkmaya çalıştıklarını anlatıyor. Depremzede sahaflarla dayanışmak için Kitantik.com üzerinden 10 TL’lik temsili kitap alabilir ya da kitap bağışında bulunabilirsiniz.
 
 
Metallica’dan “72 Seasons” albümü geliyor. 
 
Eski topraklar bir arada
 
Müzikseverler için ise genç yetenekler ve ‘eski’ topraklar bir arada. Bu sayıda, 1981 yılında kurulan efsanevi grup Metallica’nın “72 Seasons” albümü, Dolu Kadehi Ters Tut grubunun yeni albüm ile belgesel film müjdesi ve Naim Dilmener’in kaleminden müziğin ritmi okuru bekliyor. Derginin tiyatro sayfaları bu sayıda yine dopdolu… 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle merceğini çocuk tiyatrosuna çeviren Gizem Çetimen, Çocuk ve Gençlik Tiyatro Birliği Türkiye Merkezi Başkanı Haluk Yüce ile çocuk tiyatrosu ve ebeveynlerin nasıl oyunlar seçmesi gerektiğine dair konuştu. Seçkin Selvi ise İBB Şehir Tiyatroları’nın “Zehir” adlı oyunu kaleme aldı.
 
 
Cem Erciyes Arkas Sanat’ın “Pencere” sergisini yazdı.
 
Derginin plastik sanatlarında ise Cem Erciyes’in “Pencere’nin ardındakiler” başlıklı yazısı dikkat çekiyor. Erciyes, İzmir’deki Arkas Sanat Merkezi’nde ziyarete açılan “Pencere” sergisini okura “Resimlere bakarken pencerenin sanatsal olduğu kadar toplumsal anlamları üstüne de düşünme fırsatı buluyoruz” sözleriyle anlatıyor.