Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Handan Börüteçene’nin en kapsamlı sergisi

Handan Börüteçene’nin en kapsamlı sergisi

Handan Börüteçene’nin en kapsamlı sergisi 07 Kasım 2023 - 05:11
Handan Börüteçene’nin bugüne kadarki en kapsamlı sergisi “Üç İç Denizin Ülkesi” 7 Kasım itibarıyla Salt Beyoğlu’nda ziyarete açılıyor.
“Üç İç Denizin Ülkesi”, kırk yılı aşkın süredir kararlı biçimde arkeoloji, tarih ve doğa odağında üreten Handan Börüteçene’nin bugüne kadar düzenlenen en kapsamlı sergisi. İsmi, sanatçının taşı toprağı ve mavilikleri kadar kültür mirası ile mitlerinden ilham aldığı bir coğrafyaya işaret ediyor: Anadolu ve Trakya. 
Sergi, sanatçının mezuniyet projesi için yaptığı erken dönem işlerinden ödüllü enstalasyonu Kır/Gör’e (1985), 1987’de Urart Sanat Galerisi’nde gösterdiği terracotta serilerinden İstanbul’un kamuya açık mekânlarına yerleştirilen büyük ölçekli heykellerine birçok eseri gündeme getiriyor. Bellek yitimine meydan okuyan bir sanat pratiğinin izini süren sergi, Börüteçene’nin tutkularını, işlediği temaları, peşini ısrarla bırakmadığı meseleleri ve üretimindeki yeni açılımları bütünlüklü şekilde keşfetmeye olanak veriyor.
 
Salt’tan Amira Akbıyıkoğlu tarafından programlanan “Üç İç Denizin Ülkesi”, 14 Nisan 2024’e kadar Salt Beyoğlu’nda ücretsiz görülebilir. Sergi paralelindeki kamu programları saltonline.org ve Salt’ın sosyal medya kanallarında duyurulacak.