Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Mamut Art Project’in 11. edisyonu sürüyor

Mamut Art Project’in 11. edisyonu sürüyor

Mamut Art Project’in 11. edisyonu sürüyor23 Mayıs 2024 - 04:05
Türkiye'nin dört bir yanından gelen bağımsız yetenekleri sanat profesyonelleri ile buluşturan Mamut Art Project'in 11. Edisyonu, 22 Mayıs 2024’te Yapı Kredi bomontiada Galeri ve Kat 4’de kapılarını açtı.
26 Mayıs gününe kadar Yapı Kredi bomontiada’da ve çevrimiçi platformu  mamutartproject.com adresi üzerinden eş zamanlı olarak devam edecek olan Mamut’ta Türkiye’nin farklı yerlerinden katılan 41 sanatçının eserleri sergileniyor. 
 
 
Yılda 20.000 kişi tarafından ziyaret edilen Mamut Art Project’in bu yılki jüri üyeleri arasında Salt Programlar Sorumlusu Amira Akbıyıkoğlu Arzık, sanatçı Burçak Bingöl, bağımsız küratör ve yazar Jessica Cerasi, SAHA Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Haro Cümbüşyan ve Sanatorium Gallery Yönetici Ortağı Adnan Yerebakan yer aldı. Sanatçılarına süresiz danışmanlık sağlarken eserlerini sergileme ve kendilerini tanıtma fırsatı da sunan Mamut Art Project İstanbul’luları kültür ve sanat dolu bir haftaya davet ediyor. 
 
 
İstanbul’un önde gelen kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan Yapı Kredi bomontiada’da ziyarete açılan sergide, sanatçılar Ade´la Matalova´, Ahmet Mert Hasret, Ali Arda Özdeniz, Anıl Can, Arda Cosan, Aurora Tuğçe Aydın, Baran Efe Öztürk, Ben Grosse -Johannboecke, Betül Kotil, Burçin Esin, Burcu Toral, Çağrı Dizdar, Cem Yünür, Defne Parman, Dilan Perişan, Dilay Öğmen, Ece Duran, Ece Erbil, Ece Yalçın, Elif Acar, Emre Taş, Enes Helvacı, Heper Sayar, İlhak Altıparmak, Kübra Su Yıldırım, Merve Karakoç, Merve Zeybek, Mina Havutcu, Mine Kemertaş, Nazif Can Akçalı, Neda Aydın, Özge Akdeniz, Özlem Can, Şafak Kocaoğlu, Şahsenem Altıparmak, Sena Soykök, Serhat Kır, Songül Karakoç, Sude Erkoyuncu, Süreyya Kağan Tekkaya ve Vardal Caniş’in etkileyici  eserleri yer alıyor. 
 
 
Mamut Art Project 11.edisyonunda gerçekleştirdiği iş birlikleri ile öne çıkmaya devam ediyor. Create Next söylemiyle yaratıcılığı her zaman destekleyen Converse, dünya çapında başlattığı Converse All Star Programı'yla da bunu kanıtlıyor. Converse All Stars Programı, yükselen yaratıcıları özel kaynaklar, ağ oluşturma fırsatları ve Converse ile ücretli iş fırsatları aracılığıyla bir araya getiren bir küresel program. Program katılımcıları, küresel deneyimler, ağ oluşturma etkinlikleri ve finansman başvuruları gibi fırsatlardan yararlanmanın yanı sıra, dünya genelindeki diğer yaratıcılarla iş birliği yapma şansını da yakalıyor.
 
 
Türkiye’de oyuncak sanatı alanındaki üretimlerin yaygınlaşması için kurulan TOYART.İST’in üçüncü sergisi “Toykontakt”, Bülent Gültek ve MRE küratörlüğünde hazırlandı. Trendyol Sanat'ın desteğiyle Mamut Art Project’de görülebilecek sergide 26 farklı sanatçının oyuncak tasarımını sanata dönüştüren işleri yer alıyor. Sergiye paralel olarak Mamut Art Project'in oluşumu Mamut Limited tarafından oluşturulan özel seçki, Trendyol üzerinden satışa sunuluyor. Trendyol Sanat özel seçkisinde TOYART.IST çatısı altında yer alan Burak Şentürk, Burak Beceren, Bülent Gültek, Can Dağlı, Cihan Gelerli, Cins, Defo, Fatih Öztürk, HAM, Kilink Custom Toys, MRE, Murat Kalkavan, Selin Arısoy (LaserPigeon Toys), Selin Çınar, Tuba Girgiç, Vamk ve Yiğit Yerlikaya’nın karakter tasarımları, popüler kültür ürünlerine mizahi yaklaşımlar ve nostaljik konseptler içeren tasarım oyuncaklar yer alıyor. Türkiye’nin dört bir yanından koleksiyonerler ve oyuncak sanatına ilgi duyanlar, bu özel seçkiyle beraber genç sanatçıların özel limitli edisyon illüstrasyonlarına Trendyol üzerinden ulaşabilecek. 
 
 
vitruta, “responsibly curated for good people” yaklaşımı ışığında, sürdürülebilirlik ve inovasyon konusundaki bağlılığının altını çizen sunumu ile etkinlik alanında yer alıyor. Eş zamanlı olarak, 2021 yılında Mamut Art Project’te yer almış Erdal Bilici, markanın Pera mağazasının içerisinde konumlanan ve sanat odaklılığı ile öne çıkan vitruta Space’te yapacağı kişisel sergi ile ziyaretçileri karşılıyor.
 
Mamut Art Project, 22 - 26 Mayıs 2024 Tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada’da
ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.