Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Mardin Bienali “Daha Uzaklara” bakıyor

Mardin Bienali “Daha Uzaklara” bakıyor

Mardin Bienali “Daha Uzaklara” bakıyor01 Aralık 2023 - 01:12
Mardin Sinema Derneği tarafından düzenlenen, direktörlüğünü Döne Otyam ve Hakan Irmak’ın yaptığı, Mardin Bienali’nin 6. edisyonu Ali Akay küratörlüğünde 10 Mayıs-10 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Ali Akay küratörlüğündeki bienal “Daha Uzaklara” başlığı altında günümüzde yaşamakta olduğumuz tüm sanatsal, siyasi ve sosyolojik sorunların ötesine nasıl geçebileceğimiz hakkında sorular soruyor.

Direktör Döne Otyam, bienalin Mardin’den beslenen yenilikçi bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekiyor. “Yine kentin farklı mekanlarına yayılacak bienal,  günümüz dünyasının can alıcı sorularına ve sorunlarına çağdaş sanatın diliyle yeni yaklaşımlar, yorumlar getirecek” diyor.

Sanatçıların yanı sıra araştırmacıları, felsefecileri, müzisyenleri de ağırlayacak olan 6. Bienal’de Sarkis Nil Yalter, Ayşe Erkmen, İnci Eviner, Ali Kazma, Seza Paker, Cevdet Erek, Ahmet Öğüt, Nasan Tur, Aslı Çavuşoğlu, Serkan Özkaya, İnci Furni, İrem Günaydın, Özlem Altın, Yüksel Arslan, Güneş Terkol, Güçlü Öztekin, Esam Ertel ve Murat Ertel, Büke Uras, Yıldız Moran, Claude Closky, Bruno Serralongue, Laurent Grasso, Thierry Kuntzel, Michele Ciacciofera, Bouchra Khalili – Tarek Atoui, Allan Sekula, Brice Dellsperger, Mika Rottenberg, Erik Bullot, Le peuple qui manque kolektifi (Aliocha Imhof ve Kuantuta Quiros), Claire Fontaine kolektifi (Fulvia Carnavale ve James Thornhill), Ulay (Frank Uwe Laysiepen), Rafael Lain-Angela Detanico, M/M’in (Michael Amzalag ve Mathias Augustyniak) Liam Gillick ile Ugo Rondinone'ninyapıtları sergilenecek.

Bienal kapsamında ayrıca David Lapoujade, Eric Alliez, Pierre Montebello, Elias Sanbar, Bernard Blistene ve Nilüfer Göle’nin konuşmaları gerçekleşecek.

Daha Uzaklara…

Bizim özgürlüklerimize set koyan yoğunlaşmaların bizi sarmalayan yapısından çıkma ihtimallerini bulmak ve toplumların  küreselleşmiş  geçmişine  bakmak  üzere  nereye  doğru bakışımızı çevirebiliriz?

Aşmış olduğunu düşündüğümüz, bizi kıskıvrak yakalayan açık kafeslerin içindeki yeniden kimlikçi hale giren bir dönemden geçmekteyiz. Doğaya, kültüre (antroposen ve kapitalosen), bitkilere, hayvanlara ve başka insanlara, etnisitelere, milletlere, sınıflara, bölgelere post-kolonyal ve feminist, kesişimsel, de-kolonyal yapıbozum bağlamında ırkçılığa karşı mücadeleyi nasıl “birlikte var olma haline çevirebiliriz ?

Hiç birini yadsımadan ve sürekli bir şekilde bunlarla mücadeleyi sürdürerek bu sorunların üzerinden, nasıl bıkmadan ve mücadeleyi bırakmadan geçerek, bunları aşabiliriz ve daha “uzakları” hayal etmeyi öngörebiliriz ?

Bugün toplumlardaki aile ilişkilerindeki (tek ebeveynli aileler, birden çok süre giden evlilikler ve bunlardan doğan çok çocuklu aileler, kan bağı olmayan aile ilişkilerindeki artış) ve teknolojik (yapay zeka, dünyasal, robotlaşma ve enfortmatikleşme) değişim ve dönüşümleri nasıl örgütleyebiliriz ?

Özellikle dünyasal güncel durumdan nasıl çıkabiliriz ve canlılar arasında “müzakereci bir demokrasiyi” (insani olduğu kadar diğer canlıları da bir “Şeylerin Parlamentosu” fikrinde) nasıl iletişime sokabiliriz ?

6. Mardin Bienali sanatsal olarak gözlemleme, düşünme ve yaratma önerisi olarak bu sorunlar üzerinde duracak. Adım adım yürünecek topraklarda daha uzakları hedefleyerek bu sorunların üzerinden geçmeyi ve yaşamakta olduğumuz dönemi aşmayı nasıl düşünebiliriz?

Ali Akay

*Katastema Epikür için acının ortadan kalktığı ve böylece beden ve ruhun dinginliğe ulaştığı an olarak adlandırılmaktadır.