Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » O bir “Yetimo”

O bir “Yetimo”

O bir “Yetimo”23 Mayıs 2024 - 04:05
140journos’un, mücadeleden vazgeçmeyen bir tayın hikâyesini anlatan mizahi belgeseli Veli Efendi Hipodromu’ndaki özel gösteriminin ardından Youtube’da.
Belgeselleriyle çok konuşulan 140journos’un, kurmaca ve gerçeğin iç içe geçtiği yeni mockumentary’si “Yetimo”nun özel gösterimi, 17 Mayıs Cuma akşamı Veli Efendi Hipodromu’nda gerçekleşti! Büyük bir umutla dünyaya gelen, zorlu başlangıcına rağmen mücadeleden vazgeçmeyen Junior West isimli tayın ilham verici hikâyesini anlatan “Yetimo”, insana ve hayata dair pek çok karşılaşmayı izleyiciye mizahi bir dille sunuyor. Üç amatör at sahibi olan Kaan (Müjdeci), Beril (Kayar) ve hikâyenin anlatıcısının bu yetim tayı kurtarmak için hiç bilmedikleri bir camiaya girmelerini mizahi bir dille anlatan “Yetimo”, 18 Mayıs’tan itibaren 140journos’un YouTube kanalında izlenebiliyor.
 
 
Resmi adı Junior West olan 2020 doğumlu bir tay, büyük umutlarla dünyaya gelse de, doğumdan kısa bir süre sonra annesi Triple West’i kaybeder. İhtiyaç duyduğu anne sütünü alamadığı için Junior West’in yarış atı olması neredeyse imkânsızdır. Üç amatör at sahibi olan Kaan (Müjdeci), Beril (Kayar) ve hikâyenin anlatıcısı; tesadüfen karşılaştıkları ve görür görmez âşık oldukları bu yetim tayı, bulunduğu haradan kurtarmak ve onu başarılı bir yarış atı yapmak için hiç bilmedikleri bir camianın içine girer. Kimsenin koşacağına inanmadığı bu tayı sahiplenerek el yordamıyla yollarını bulmaya çalışan bu üç hayalperestin elinde, inançları dışında pek de bir şey yoktur. Peki inanç, başarı için yeterli midir? 
 
 
Belgeselleriyle adından sıklıkla söz ettiren 140journos, 3 yıl boyunca her aşamasını, tüm aktörleriyle dokümante ettiği bu süreci 50 dakikalık “mockumentary” türünde bir yapıma dönüştürdü. “Yetimo” isimli mockumentary, insana ve hayata dair pek çok karşılaşmayı izleyiciye mizahi bir dille sunuyor. Başarı, başarısızlık, hırs, inanç gibi modern toplumun elde etmek için koşullandığı ancak üzerine pek düşünmediği kavramlar, bir tayın yolculuğu üzerinden temsillerle izah ediliyor. 
 
“Yetimo”, 140journos’un YouTube kanalında yayında!