Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Salt, Grafik Tasarım Arşivi çalışmalarına başladı

Salt, Grafik Tasarım Arşivi çalışmalarına başladı

Salt, Grafik Tasarım Arşivi çalışmalarına başladı03 Şubat 2024 - 12:02
Salt’ın Grafik Tasarım Arşivi çalışmaları, Bülent Erkmen ve Sadık Karamustafa arşivlerinin dijitalleştirilmesi ve kataloglanmasıyla başlıyor.
Erkmen ve Karamustafa’nın 1960’lardan günümüze mesleki üretimleri ile parçası oldukları tasarım ve kültür ortamının izini süren bu çalışma, Salt Araştırma’nın Türkiye’de grafik tasarımın seyrini politik, toplumsal ve kültürel gelişmeler ışığında ele alacağı projelerin ilk ayağını oluşturuyor.
 
Erkmen ve Karamustafa’nın arşivlerinde, tasarımcıların profesyonel işleri, Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) bünyesinde gerçekleştirdikleri çalışmalar, konsepti kendilerine ait sanat/tasarım projeleri, dönemin tasarım ve kültür ortamının bir izdüşümü niteliğindeki yazışmaları, fotoğraf, efemera, eskiz ve defterlerinin yanı sıra tasarım gündemine ilişkin basında yer almış haber ve eleştiriler, röportajlar, radyo-televizyon program kayıtları yer alıyor. 2024 sonbaharında archives.saltresearch.org’da erişime açılması planlanan arşivlere, Türkiye’de grafik tasarımın belirleyici bir rol kazanıp tasarımcının bir özne olarak öne çıktığı 1980 sonrası sürece odaklı bir sergi ile e-yayınlar eşlik edecek.
 
Bu kapsamlı çalışmayla, gerek grafik tasarım alanındaki aktörleri ve anlayış çeşitliliğini ele alan araştırmalara, gerekse grafik tasarım tarihine ilişkin yerel ve uluslararası bağlamları gözeten okumalara yönelik bir zemin oluşturulması amaçlanıyor. Ayrıca Salt Araştırma’daki arşivlere dolaylı olarak dâhil olmuş grafik tasarım odaklı kaynakların da yeniden değerlendirilmesi hedefleniyor.