Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Seri cinayetle gelen soykırım

Seri cinayetle gelen soykırım

Seri cinayetle gelen soykırım 22 Mayıs 2023 - 11:05
Cannes Film Festivali’nde gösterilen, yönetmen Martin Scorsese’nin 60 kızılderilinin öldürülüşünü anlattığı ‘Killers of the Flower Moon’ filmi, 9 dakika ayakta alkışlandı. DiCaprio ile De Niro’yu buluşturan filmin beğenisiyle ilgili Scorsese ‘Hayatımda hiç böyle bir şey deneyimlemedim’ dedi.
Fransa’nın güneyinde bulunan Cannes kentinde bu yıl 76’ncısı düzenlenen Cannes Film Festivali film gösterimleri ve gösterişli kırmızı halısıyla devam ediyor. Martin Scorsese’nin Western suç dramı “Killers of the Flower Moon” Cannes Film Festivali’nde önceki akşam izleyiciyle buluştu. Scorsese 1976’da “Taxi Driver” ile Altın Palmiye kazandığı festivale, “After Hours” ile “En İyi Yönetmen Ödülü” kazandığı 1986’dan yıllar sonra yeni filmiyle dönmüş oldu. 
 
Hiç böyle bir şey... 
 
Oyuncu Leonardo DiCaprio ile Robert De Niro’yu buluşturduğu, 3 saat 26 dakika süren 80’indeki Martin Scorsese’in filmi prömiyerde 9 dakika boyunca ayakta alkışlanırken filmi övgülere boğuldu. Aldığı tepkiler üzerine mutluluğunu dile getiren yönetmen Scorsese “Sanırım hayatımda hiç böyle bir şey deneyimlemedim” dedi. Scorsese, yönettiği filmlerle şu ana kadar 20 Oscar ve 10 Altın Küre Ödülü kazandı 
 
Seri cinayet ve FBI 
 
David Grann’in gerçek bir hikâyeden esinlenerek yazdığı kitaptan uyarlanan film, 1920’lerin Oklahoma’sında Osage kabilesinin 60 üyesinin sistematik şekilde birer birer öldürülmesini ve bu seri cinayetin FBI soruşturmasına konu olmasını anlatıyor. Kızılderili kökenli oyuncusu Lily Gladstone için şimdiden Oscar adaylığı ihtimalinin yüksek olduğu konuşulmaya başlandı. “Killers of the Flower Moon”a dair genel kanaat, zengin oyuncu kadrosunun yanı sıra Scorsese’nin Amerikan tarihinden kirli bir sayfayı olgun ve senaryosundan sinematografisine kadar etkileyici bir bir sinema diliyle anlattığı yönünde. Film, Amerikan yüzyılının doğuşu hakkında bir korku destanı niteliğinde. Amerikan yerlilerine karşı işlenen seri cinayetleri soykırım çerçevesinden anlatan film, aynı zamanda Amerikan tarihini de eleştiriyor. 
 
 
Filme uygun saç
 
Rus model Irina Shayk Giorgio Armani Prive imzalı elbisesi ve derin dekoltesiyle dikkat çekti. Model, Martin Scorcese’nin film galasının geçtiği 1920’lerle uyumlu saç modeliyle kırmızı halıya renk kattı.
 
 
Pelerinli Naomi
 
Model Naomi Campbell de galaya gelenler arasındaydı. Kırmızı elbisesinin üstüne pembe pelerin kombinleyen Campbell, karın kaslarıyla kıskandırdı.
 
 
Kat kat giydi
 
Eski Victoria Secret meleklerinden Sara Sampaio, kırmızı halıda siyah dökümlü ve çok katlı kıyafetiyle dikkat çekti. 31 yaşındaki eski model, son dönemde film sektörüne giriş yapmış, pek çok Hollywood filminde görünmüştü.
 
 
Yeşil zarafet
 
Killers of the Flower Moon filminin galasına katılmak için kırmızı halından geçen bir başka model de Lorena Rae oldu. Zümrüt yeşili saten elbisesi giyen Rae zarafetiyle kırmızı halıdaydı.